Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form działalności gospodarczej, która może być wybrana zarówno przez duże firmy, jak i osoby prowadzące własne jednoosobowe przedsięwzięcia.
Pomimo że spółka ma wiele zalet, warto pamiętać o jej wadach m.in. podwójnym opodatkowaniu, które polega na tym, że podatku od zysków należy płacić na dwóch poziomach – sama spółka płaci właściwą część podatków naliczanych od dochodów, zaś wspólnicy są zobowiązani do osobnego uiszczania podatków od zysków. Kolejną wadą jest konieczność prowadzenia księgowości, która wymaga zaangażowania biur rachunkowych.
Przy działalności jednoosobowej sprawa wydaje się prostsza, gdyż przedsiębiorca może opłacać należności firmy z własnej kieszeni; majątek spółki jest zaś oddzielny, dlatego zasilenie go wymusza opłacenie udziałów bądź sporządzenie pożyczki. Już przy zakładaniu spółki możemy narzekać na biurokrację – wprawdzie samą umowę spółki można sporządzić przez Internet, ale kolejnym krokiem jest już pokrycie kapitału początkowego w formie środków pieniężnych, których wysokość wynosi najmniej 5000 zł.
Przedsiębiorca musi również ustalić organy spółki i dokonać jej rejestracji w rejestrze przedsiębiorców, a następnie założyć konto w banku. Mimo że lista niedogodności jeśli chodzi o gotowe spółki jest długa, nie warto się zniechęcać. Najważniejszą zaletą jest ograniczona odpowiedzialność. Z racji tego że spółka posiada osobny majątek, założyciele nie powinny płacić wierzytelności z własnej kieszeni.
Bardzo ważny jest również prestiż – biorąc pod uwagę konieczność zgromadzenia kapitału i podjęcia trudu sformalizowania spółki, ma ona lepszą reputację niż jednoosobowa działalność. Ponadto spółka posiada również osobowość prawną, przez co może zaciągać zobowiązania we własnym imieniu. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorcy jest również jej uniwersalna forma, co oznacza, że może zajmować się każdą możliwą branżą. Co za tym idzie możemy dowolnie rozwijać spółkę – powiększać kapitał oraz zatrudniać pracowników.