Urlop macierzyński to bardzo ważna kwestia dla każdej kobiety, która planuje zarówno założenie rodziny i urodzenie dziecka, jak i rozwijanie się zawodowo. Obowiązujące w Polsce przepisy z tym związane znacznie ułatwiają tę kwestię.   Dawniej, w czasach kiedy nie istniały żadne regulacje kobiety znajdowały się w dość trudnej sytuacji zawodowej. Wielu przedsiębiorców nie chciało zatrudniać kobiet na stałe obawiając się, że po krótkim czasie pracy zajdą one w ciąże, a oni sami zmuszeni będą do szukania nowych pracowników. Urlop macierzyński stanowi dobry kompromis dla obu stron. Dzięki niemu kobiety pracujące na stałe mogą udać się na urlop i przez pewien czas poświęcić się całkowicie opiece nad dzieckiem, aby następnie wrócić na swoje stanowisko. Bardzo ważne są tu kwestie finansowe – jak dużo można otrzymać na urlopie macierzyńskim?

Wynagrodzenie na urlopie macierzyńskim

W roku 2016 wprowadzono pewne zmiany w funkcjonowaniu urlopów macierzyńskich, o czym koniecznie trzeba wiedzieć. Obecnie osoby wybierające się na taki urlop mają dwie możliwości do wyboru. Pierwsza z nich zakłada otrzymywanie 80% dotychczasowego wynagrodzenia przez cały czas jego trwania, aż do powrotu do pracy. Druga z nich przewiduje 100% wynagrodzenia przez pierwsze 26 tygodni urlopu, ale jedynie 60% przez pozostałe 26. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Przyjmijmy, że kobieta zarabia 3 tys. zł brutto, czyli 2157 zł na rękę miesięcznie. W tej sytuacji w pierwszych miesiącach po porodzie – podczas 20 tyg. urlopu macierzyńskiego – otrzymywać będzie 2157zł. Taka sama kwota przysługiwać jej będzie przez kolejne 6 tyg., a następnie zostanie zredukowana do 60 proc. wynagrodzenia, czyli niecałego 1300 zł na rękę. Druga opcja, to zadeklarowanie już na początku, że to matka będzie opiekować się dzieckiem przez 12 miesięcy. W tym rozwiązaniu przez rok będzie otrzymywała zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, czyli co miesiąc po ok. 1727zł. Wybór jest tu kwestią czysto indywidualną, uzależnioną przede wszystkim od naszych preferencji i tego, jaki tryb otrzymywania pensji będzie dla nas korzystny.

Dodatkowa pomoc dla młodych rodziców

Zmiany wprowadzone w roku 2016 są bardzo pozytywne dla osób, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński – są to przede wszystkim ci pracownicy, którzy nie odprowadzają składek do ZUS. W tym przypadku przez pierwszy rok życia dziecka przewiduje się dodatkowy zasiłek w wysokości tysiąca złotych.