Ubezpieczenie AC to dodatkowy pakiet ochronny, który zabezpiecza kierowcę przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Jednym z nich jest bez wątpienia kradzież oraz elementów jego wyposażenia , do której może dojść niemal wszędzie – zarówno na publicznym parkingu, jak i na prywatnej posesji. Każdy ubezpieczyciel w OWU dokładnie wyszczególnia zakres ochrony ubezpieczeniowej w przypadku kradzieży. Dlatego koniecznie sprawdź wybrany pakiet i umowę przed podpisaniem.
Czym jest ubezpieczenie auta na wypadek kradzieży?
To dobrowolne ubezpieczenie dostępne w ramach Autocasco. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe zazwyczaj oferują kilka różnych pakietów różniących się zakresem ochrony oraz maksymalnymi sumami ubezpieczeniowymi. Im większy zakres i wyższe kwoty, tym wyższa cena polisy. Dlatego zawsze dobieraj ofertę do swoich możliwości oraz realnych potrzeb. Wysokość składki zależy też od marki, modelu i standardu wyposażenia ubezpieczanego auta. Każda firma ubezpieczeniowa ma własne wyceny, dlatego warto zawsze porównać kilka nim zdecydujesz się na konkretną ofertę.
Co obejmuje ubezpieczenie auta na wypadek kradzieży?
Kradzieży może ulec nie tylko cały samochód, ale też jego poszczególne części. Złodzieje są w stanie zdemontować i zabrać koła, wybić okna, aby zabrać torebkę czy plecak z siedzenia pasażera, ukraść radio i inną elektronikę. Dlatego, jeśli często przewozisz w aucie cenny rzeczy, np. laptop, aparat fotograficzny, gotówkę, biżuterię, to oprócz ubezpieczenia auta rozważ też ubezpieczenie bagażu. I znów – zapoznaj się w umową. Ubezpieczyciel definiuje w niej dokładnie, co jest, a co nie jest traktowane jako bagaż.
Kiedy nie otrzymasz rekompensaty z tytułu kradzieży?
Polisa ubezpieczeniowa zawiera informacje o zakresie ochrony, ale też o wykluczeniach. Jeśli do kradzieży doszło w skutek Twojego zaniedbania (np. zostawiłeś kluczyki w samochodzie, nie zamknąłeś drzwi) – musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłaty odszkodowania. Tak samo, jeśli przy zawieraniu umowy podałeś nieprawdziwe informacje o pojeździe (wyposażenie, wiek), które nie zgadzają się ze stanem faktycznym. Wreszcie niepowiadomienie organów ścigania o fakcie kradzieży też jest podstawą do odrzucenia wniosku o rekompensatę.
Gdy zostaniesz okradziony, a masz wykupione AC chroniące przed skutkami takiego zdarzenia, najpierw zgłoś zdarzenie na policji, a potem zwróć się do ubezpieczyciela.