Kiedy liczba comiesięcznych zobowiązań finansowych zaczyna nas przerastać, warto zastanowić się nad rozwiązaniem tej sytuacji. Wiele kredytów, rozliczne pożyczki, zadłużenia na karcie kredytowej to nie tylko konieczność pamiętania o kilku terminach spłat, ale także znaczne obciążenie dla domowego budżetu.

Taka sytuacja może mieć nieprzyjemne konsekwencje, w postaci wpadnięcia w spiralę długów a na to nikt nie może sobie pozwolić. Pomóc może nowoczesny produkt finansowy, jakim jest kredyt konsolidacyjny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Najprościej rzecz ujmując, jest to połączenie wszystkich Twoich zobowiązań finansowych w jednym kredycie. To sprawia, że będziesz miał jedną ratę zamiast wielu oraz nowe często znacznie korzystniejsze oprocentowanie. Musisz jednak pamiętać, że bank nie da Ci tej gotówki do ręki, abyś poszedł i spłacił swoje kredyty i karty. Sam przeleje odpowiednie kwoty we wskazane miejsca, abyś mógł zamknąć sprawy innych zobowiązań finansowych. Wzięcie takiego kredytu ma sens jedynie, kiedy nowa rata jest niższa niż te, które sumarycznie płacisz w tej chwili.


Jak wybrać najlepszy dla mnie kredyt konsolidacyjny?

Chodzenie od banku do banku i sprawdzanie gdzie otrzymamy najlepszy kredyt konsolidacyjny, jest czasochłonne i uciążliwe. Dlatego zdecydowanie warto zwrócić się o pomoc do jednej z firm zajmujących się doradztwem finansowym np. Aconto, której doświadczony zespół znajdzie idealną dla nas opcję kredytu konsolidacyjnego i przeprowadzi nas przez cały proces jego uzyskania. Dzięki temu zyskamy dużo czasu, który musielibyśmy przeznaczyć, przekopując się przez oferty bankowe samodzielnie.

Profesjonalny doradca nie tylko sprawdzi nam, gdzie otrzymamy najlepsze warunki kredytu konsolidacyjnego, ale także wykorzysta kalkulator kredytu konsolidacyjnego, by dobrać taki bank gdzie nasza nowa rata będzie najniższa. Często różnica wynosi około 20% względem tego, co sumarycznie płacimy obecnie – czyli zdecydowanie temat jest wart rozważenia.

Dodatkowo fachowiec sprawdzi gdzie mamy możliwość dobrania kwoty w gotówce na bieżące wydatki. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy planujemy większe zakupy, ponieważ chroni nas przed zaciągnięciem kolejnej pożyczki gotówkowej. Tak więc warto rozważyć tę dodatkową opcję.


Jakie cechy kredytów konsolidacyjnych należy wziąć pod uwagę przed wyborem?

  • Wysokość nowej raty – kredyt warto rozważyć tylko wtedy gdy będzie ona niższa niż suma naszych dotychczasowych miesięcznych zobowiązań.
  • Całkowita kwota do spłaty – oczywiście siłą rzeczy będzie ona wyższa niż suma aktualnych zobowiązań, ale im różnica będzie mniejsza, tym lepiej dla nas.
  • Okres kredytowania – musimy przecież wiedzieć, na jak długi czas zaciągamy to nowe zobowiązanie?
  • Wysokość oprocentowania według stopy RSSO – jego wysokość określa nam koszty związane z nowym zobowiązaniem w tym prowizję pobieraną przez bank za wypłatę kredytu.

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, którego zdecydowanie nie należy się bać. Może nam ono znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie. Jedna niższa rata oznacza więcej gotówki w domowym budżecie oraz konieczność pamiętania o tylko jednym terminie spłaty. Warto więc zastanowić się nad tym rozwiązaniem, żeby poczuć się bezpieczniej i spać spokojnie.