Wśród obowiązków biur rachunkowych jest prowadzenie spraw finansowych swoich klientów w taki sposób, by zawsze były w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. Wsparciem okazują się specjalistyczne oprogramowania. Dzięki takiemu narzędziu księgowy nie tylko ma pewność, że generowane dokumenty spełniają wymagania, ale może znacząco usprawnić swoją pracę i zwiększyć jej ergonomię.
Nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności za ewentualne błędy i niedociągnięcia. Tym samym obowiązkiem osoby sprawującej pieczę nad sprawami księgowymi jest śledzenie przepisów, które czasem zmieniają się dość dynamicznie. Mając dobry program dla biura rachunkowego, nie zawsze trzeba monitorować zmiany w prawie. Wśród dostępnych rozwiązań są takie, jakie są aktualizowane, jeszcze zanim w życie wejdą kolejne nowelizacje. Już samo to skłania do zainteresowania się tymi narzędziami, a nie jest to jedyny atut.
Jeżeli wybrane oprogramowanie będzie jednym z modułów systemu ERP, to da się je zintegrować z innymi programami. To wpływa na funkcjonowanie całej firmy, usprawnia wewnętrzną komunikację, pozwala zachować ład. A jakie ma to znaczenie w związku dbałością o postępowanie zgodnie z przepisami? Narzędzie da się zintegrować z systemami administracji publicznej jak e-deklaracje albo z KSeF. Niesie to za sobą kolejne zalety jak mniejsza liczba błędów i oszczędność czasu.
To, że dzięki programowi popełnia się mniej błędów, wynika z kilku kwestii. Dostępność aktualizacji pozwala szybko wprowadzić zmiany w przesyłanych do instytucji państwowych dokumentach. Redukcji błędów sprzyja sama automatyzacja. Podczas rutynowych zadań wykonywanych ręcznie łatwo o pomyłkę. Kiedy kolejne rubryki i obliczenia wykonuje maszyna, ewentualność błędu spada. Z kolei integracja z narzędziami państwowymi eliminuje konieczność wprowadzania danych kilkukrotnie.
Narzędzia księgowe są rozbudowane i posiadają mnóstwo funkcji, w tym z łatwością da się przeprowadzać różnego rodzaju analizy. Umożliwia to szybką identyfikację obszarów kryjących ryzyko podatkowe. Mając do dyspozycji takie opcje, biura rachunkowe mogą na bieżąco kontrolować, jaka jest sytuacja podatkowa klientów i w razie konieczności przedsięwziąć odpowiednie działania.
Ponadto często dostępny jest rejestr pozwalający prześledzić poprzednie operacje i zmiany, co jest przydatne m.in. podczas kontroli podatkowej, kiedy trzeba szybko przedstawić dokumenty urzędnikowi.
Automatyzacja i wszystkie wymienione funkcje pozwalają znacząco zwiększyć wydajność i poprawić efektywność pracy. Księgowy nie musi skupiać się na prostych powtarzalnych czynnościach, dzięki czemu może skoncentrować się na innych bardziej wymagających działaniach. Ostatecznie taki program poprawia jego komfort pracy, może obniżyć stres i poczucie przeciążenia, a z drugiej strony znacząco wpływa na lepszą jakość obsługi i kontakt z klientem.