Swoją pracę księgowi mogą wykonywać na etatach w różnych firmach – od urzędów, przez firmy handlowe i usługowe, a nawet w mniejszych sklepikach. Wielu księgowych zakłada swoje biura rachunkowe, które działają w Polsce i za granicą. Można sprawdzić frazę księgowy Manchester, aby zobaczyć, ilu ludzi z takim wykształceniem, pracuje obecnie w Anglii. Niestety wpływa to również na polski rynek. Oczywiście wiele firm nie zatrudnia etatowego księgowego, ale współpracuje z nimi dorywczo na przykład raz czy dwa razy w miesiącu. Inni korzystają z usług biura rachunkowego.

Księgowy – zawód przyszłości

Księgowy zajmuje się prowadzeniem, sprawdzaniem, a także analizowaniem rachunków. Rozlicza faktury oraz podatki firmy, dlatego jest zawodem bardzo poszukiwanym na rynku pracy. Osoba, która myśli o podjęciu takiego zawodu musi cechować się skrupulatnością oraz dokładnością. Dobry księgowy musi mieć ukończone studia na kierunku rachunkowości, na wydziale ekonomicznym. Poza tym musi biegle posługiwać się komputerem – szczególnie arkusze kalkulacyjne, programy do księgowania i fakturowania. Warto również pomyśleć nad kursami organizowanymi przez biura pracy.

Nowe zadania

Z upływem lat zawód księgowego bardzo się zmienił. Oprócz typowej pracy administracyjnej, monitorowania zachodzących zmian w prawie, jego rola jest już znacznie szersza. Obecnie warto, żeby księgowy znał się również na doradztwie podatkowym czy finansach, takim wyspecjalizowanym biurem księgowym jest z pewnością biuro Accountancy4you (strona do odwiedzenia tutaj). Do jego obowiązków dochodzi również negocjowanie umów z bankami czy z firmami leasingowymi, a to z kolei sprawia, że księgowy musi rozumieć zasady handlowe i biznesowe.

Zarobki księgowego

Oczywiście zależą one od tego, w jakim miejscu dana osoba pracuje, oraz ile osób rozlicza. Między księgowym w Warszawie a tym, który wyjechał, na przykład księgowym w Manchesterze, jest ogromna różnica. Jednak w samej Polsce, między większymi miastami jest sporo różnic w zarobkach. Głównie jednak płaca jest zależna od firmy czy firm, z którymi dany księgowy współpracuje. Na pewno warto również zastanowić się nad własnym biurem rachunkowym, które może sprawdzić się także w mniejszych miejscowościach.