Zastanawiasz się czasem, dlaczego jedni wybierają hobbystycznie jazdę konną, a inni stawiają na rozwiązywanie szarad i granie w gry słowne? To proste! Wszystko zależy od charakteru i usposobienia danej osoby! Jest to tylko część prawdy. Jak ona jednak wygląda, gdy dochodzi do szukania pracy przez Internet? Dlaczego wybieramy pracę zdalną? Koniecznie czytaj dalej!

Dlaczego decydujemy się na pracę przez Internet?

W badaniach przeprowadzonych w 2022 roku przez portal pracuj.pl aż 74% respondentów przyznało, że praca zdalna to ich cel, choćby miała być tylko częścią ich etatu. Chociaż większość badanych zauważyła mieszanie się wówczas życia prywatnego z zawodowym, to pracownicy doceniają możliwość:

  • Pracy na własnych warunkach;
  • Oszczędności na dojazdach;
  • Mniej formalnego ubioru;
  • Pracy z dowolnego miejsca (z dostępem do Internetu);
  • Bardziej elastycznych godzin pracy.

Niekwestionowana wolność i elastyczność sprawia, że pracownicy wielu zawodów wybierają pracę zdalną i dążą do ziszczenia swoich marzeń o wykonywaniu zawodowych obowiązków z dowolnego miejsca na świecie.

Kto wykonuje pracę zdalną?

Według CBOS aż 75% pracowników zdalnych to specjaliści z wykształceniem wyższym oraz osoby z kadr kierowniczych. Najczęściej na taki charakter pracy mogą sobie pozwolić grupy, które realizują zadania administracyjne, biurowe, projektowe, czy twórcze. Nikogo nie powinien zaskoczyć przecież fakt pracującego zdalnie programisty, projektanta gier, czy grafika, odpowiedzialnego za tworzenie wyglądu stron internetowych. Właśnie takie osoby będą więc szukały pracy za pośrednictwem Internetu.

Jak szukać pracy w Internecie?

Choć pracę zdalną możemy uzyskać poprzez polecenie znajomego, na pewno sami podejmiemy również starania na własną rękę, aby znaleźć wymarzoną posadę przez Internet. Możemy przeglądać ogłoszenia na portalach zatrudnieniowych lub sprawdzać posty na grupkach platformy Facebook. Szczególnie ta druga metoda jest często wykorzystywana przez pracowników wolnych zawodów. Freelancerzy często decydują się również wyszukiwać pracodawców na własną rękę. Oglądają strony internetowe przedsiębiorstw z pożądanej branży i odzywają się do tych, którzy mogliby poprawić grafiki, czy teksty zamieszczone w domenie.

Pójdź krok dalej niż wszyscy! Wybierz WorkOrNot!

Takie poszukiwania nie dają jednak wciąż pewności odnośnie do przebiegu współpracy z potencjalnym pracodawcą. Atmosfery w pracy, oczekiwań, stosunku właściciela do awansów nie oddadzą nam nawet najlepiej przygotowane procesy rekrutacyjne. Najlepszą odpowiedzią będą ludzie, którzy współtworzą dane miejsce – choćby zdalnie. Wybierz WorkOrNot i dowiedz się, co sądzą pracownicy danej firmie o współpracy. Wówczas dowiesz się, czy warunki, które oferuje są w 100% zgodne z Twoimi wartościami.