Praca na 3/4 etatu w wielu przypadkach jest bardzo dobrą propozycją w wielu sytuacjach. Praca taka może być nieco mniej wymagająca – na pewno pod względem czasowym. Pozwala zatem na zajmowanie określonej posady przez osoby, które na przykład z powodu innych, codziennych obowiązków nie są w stanie podjąć pracy w pełnym wymiarze. Zatrudnianie osób w taki sposób jest również świetną propozycją dla przedsiębiorców. Niektóre firmy nie potrzebują pracowników na pełen etat, a zatrudnianie ludzi w takim trybie byłoby dla nich bardzo nieopłacalne. Osoby decydujące się na podjęcie pracy w tym wymiarze muszą rzecz jasna liczyć się z pewnymi ograniczeniami z tego wynikającymi – zarówno jeśli chodzi o prawa pracownicze, jak i samą wysokość wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za pracę na 3/4 etatu

Praca na 3/4 etatu nie jest równa obowiązkom wykonywanym przez "pełnoprawnego" pracownika. Sprawia to oczywiście, że również zarobki muszą być tu nieco niższe. Zazwyczaj można kierować się zasadą proporcjonalności i przyjąć, że za taką pracę otrzymamy 75% zwykłego wynagrodzenia. Wszystko zależy zatem od rodzaju wykonywanej pracy, ale w większości przypadków obliczenie tego nie jest trudne. W roku 2016 płaca minimalna wynosi 1850 zł, zatem stawka minimalna za pracę na 3/4 etatu to 1387,50 zł. Podobnie sprawa wygląda w przypadku obliczaniu składki wynagrodzenia za urlop. Pracując na 3/4 etatu wszystkie stawki i kwoty należy mnożyć przez 75%.

Czy praca na 3/4 etatu się opłaca?

Trudno jest jednoznacznie określić, czy praca na 3/4 etatu jest opłacalnym rozwiązaniem – wszystko zależy bowiem od konkretnej sytuacji. Jak powiedzieliśmy na początku, niekiedy pozwala to na pogodzenie pracy i zarabianie pieniędzy z innymi obowiązkami, jak chociażby opieka nad dzieckiem czy osobą chorą albo nauką w szkole. W takim przypadku jest to jak najbardziej korzystne i daje nam możliwość lepszego uporządkowania swoich codziennych spraw. Z drugiej strony na niektórych posadach trzeba pracować dość ciężko, zaś pensja jaką otrzymujemy jest znacznie niższa niż w przypadku pracy na pełny etat. Warto dokładnie przestudiować podpisywaną przez siebie umowę o pracę, bowiem powinna ona konkretnie ustalać liczbę godzin, jaką dana osoba może przepracować w ciągu jednego dnia.