2016-11-21 19:56:04 Autor: Redakcja
Odbycie stażu w firmie lub instytucji działającej w interesującej nas branży jest doskonałym sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego i bardzo często otwiera drogę do dalszej kariery.
Każdy, kto tylko szukał zadowalającej dla siebie posady w jakiejkolwiek dziedzinie zdaje sobie chyba sprawę z tego, jak dużym problemem jest przy tym właśnie brak odpowiedniego doświadczenia. Odbywając staż można zarówno zdobyć cenne kwalifikacje do wpisania w swoim CV jak i nawiązać liczne kontakty w branży, które potem być może pozwolą nam na zyskanie wymarzonej posady.
Pensja na stażu
Osoby odbywające staż w danej firmie zazwyczaj nie są delegowani do żadnych poważniejszych zadań i nie mogą być uważani za pełnoprawnych pracowników. Staż w wielu przypadków nie obejmuje także pełnych ośmiu godzin pracy w ciągu dnia i twa nieco krócej. Nie wymaga się tu również pełnoprawnych kwalifikacji potrzebnych na danej posadzie – właśnie dlatego na staż chodzą zwykle osoby młode, które jeszcze studiują i nie mają pełnego wykształcenia.
Wszystko to sprawia, że również wynagrodzenie za staż jest niższe niż w przypadku "pełnoprawnej" pracy.
Wysokość wynagrodzenia w dużym stopniu uzależniona jest od tego, w jakiej firmie odbywamy staż i w ramach jakiego programu jest on realizowany. Podstawa to około 780 zł na miesiąc – tyle zazwyczaj otrzymuje pracownik, który odbywa staż w zwykłej firmie. Jeśli staż taki odbywa się z ramienia Urzędu Pracy, wynagrodzenie rośnie do poziomu około 820 złotych. Najwyżej płatne są staże finansowane przez Unię Europejską – za nie można otrzymać około 900 zł.
Obecnie studenci mogą spotkać się z wieloma ofertami odbywania staży w zagranicznych firmach, poza granicami kraju. W takim przypadku zarobki mogą być znacznie wyższe, szczególnie jeśli mówimy o krajach Europy Zachodniej, gdzie pensje wypłacane są w euro. Na niskie zarobki nie narzekają też stażyści w Parlamencie Europejskim.
Staż to nie tylko pieniądze!
Patrząc na wysokość zarobków można odnieść wrażenie, że odbywanie stażu kompletnie się nie opłaca. W rzeczywistości nie należy patrzeć tutaj na pieniądze – są one właściwie jedynie dodatkiem do wszystkich innych korzyści, jakich można przy tym oczekiwać. Doświadczenie i kontakty zdobyte w czasie odbywania stażu są wręcz nieocenione dla każdego w późniejszym rozwoju jego kariery.
Frazy powiązane:
- staż ile płacą
- ile wynosi staż
- wynagrodzenie za staż 2016
- ile płacą za staż
- staż z urzędu pracy wynagrodzenie 2016 netto
- ile płatny jest staż
- staż z urzędu pracy wynagrodzenie 2016
- staż wynagrodzenie
- ile płacą na stażu
- staż zarobki
- ile zarabia się na stażu
- ile placa za staz
- wynagrodzenie za staz
- ile za staż
- staż ile płatny
- ile wynosi wynagrodzenie za staż
- wynagrodzenie na stazu
- staż ile na rękę 2016
- staż wynagrodzenie 2016
- ile wynosi stażowe 2016
Zainteresują Cię także: