Odbycie stażu w firmie lub instytucji działającej w interesującej nas branży jest doskonałym sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego i bardzo często otwiera drogę do dalszej kariery. Każdy, kto tylko szukał zadowalającej dla siebie posady w jakiejkolwiek dziedzinie zdaje sobie chyba sprawę z tego, jak dużym problemem jest przy tym właśnie brak odpowiedniego doświadczenia. Odbywając staż można zarówno zdobyć cenne kwalifikacje do wpisania w swoim CV jak i nawiązać liczne kontakty w branży, które potem być może pozwolą nam na zyskanie wymarzonej posady.

Pensja na stażu

Osoby odbywające staż w danej firmie zazwyczaj nie są delegowani do żadnych poważniejszych zadań i nie mogą być uważani za pełnoprawnych pracowników. Staż w wielu przypadków nie obejmuje także pełnych ośmiu godzin pracy w ciągu dnia i twa nieco krócej. Nie wymaga się tu również pełnoprawnych kwalifikacji potrzebnych na danej posadzie – właśnie dlatego na staż chodzą zwykle osoby młode, które jeszcze studiują i nie mają pełnego wykształcenia. Wszystko to sprawia, że również wynagrodzenie za staż jest niższe niż w przypadku "pełnoprawnej" pracy. Wysokość wynagrodzenia w dużym stopniu uzależniona jest od tego, w jakiej firmie odbywamy staż i w ramach jakiego programu jest on realizowany. Podstawa to około 780 zł na miesiąc – tyle zazwyczaj otrzymuje pracownik, który odbywa staż w zwykłej firmie. Jeśli staż taki odbywa się z ramienia Urzędu Pracy, wynagrodzenie rośnie do poziomu około 820 złotych. Najwyżej płatne są staże finansowane przez Unię Europejską – za nie można otrzymać około 900 zł. Obecnie studenci mogą spotkać się z wieloma ofertami odbywania staży w zagranicznych firmach, poza granicami kraju. W takim przypadku zarobki mogą być znacznie wyższe, szczególnie jeśli mówimy o krajach Europy Zachodniej, gdzie pensje wypłacane są w euro. Na niskie zarobki nie narzekają też stażyści w Parlamencie Europejskim.

Staż to nie tylko pieniądze!

Patrząc na wysokość zarobków można odnieść wrażenie, że odbywanie stażu kompletnie się nie opłaca. W rzeczywistości nie należy patrzeć tutaj na pieniądze – są one właściwie jedynie dodatkiem do wszystkich innych korzyści, jakich można przy tym oczekiwać. Doświadczenie i kontakty zdobyte w czasie odbywania stażu są wręcz nieocenione dla każdego w późniejszym rozwoju jego kariery.