Wprowadzenie na rynek innowacyjnego pomysłu wymaga uzyskania finansowania. Jednym ze sposobów finansowania jest pozyskanie inwestora udziałowego. Przedsiębiorcy w takim przypadku stoją przed dylematem oddania części kontroli nad firmą. Jak to zrobić najkorzystniej?

Pozyskanie inwestora kapitałowego dla firmy na wczesnym etapie rozwoju nie jest łatwe. Firma, która dopiero powstała i nie generuje jeszcze środków pieniężnych ze sprzedaży, a cały majątek jaki posiada to często pomysł w głowie założycieli, żeby przekonać do siebie inwestora musi odsłonić przed nim to co ma najcenniejsze już na wczesnym etapie rozmów. Ostatecznie, nawet jeżeli inwestor zdecyduje się na współpracę, końcowa ofert przewiduje najczęściej oddanie pakietu 30, 40 a nawet 50% za stosunkowo nieduże pieniądze. Założyciele, którzy dostają pierwsze pieniądze na wdrożenie innowacyjnego rozwiązania, jeżeli zdecydują się oddać istoty pakiet własności na samym początku, w kolejnych fazach działalności, żeby pozyskać kapitał na rozwój, muszą oddać ostatecznie kontrolny pakiet własności. Spółka przestaje być ich własnością a pomysłodawcy, którzy poświęcili większość życia na stworzenie swojego wyjątkowego, unikalnego przedsiębiorstwa tracą motywację do pracy.

Jak pozyskać kapitał nie tracąc kontroli?

Żeby pozyskać kapitał dla rozwój przedsiębiorstwa nie oddając na samy początku kontroli nad nim, ważna jest dobra strategia. Warto zrobić przejrzysty i wiarygodny biznes plan. Niezbędna jest też profesjonalna wycena firmy start-up'a. Istotne jest, aby dokładnie zidentyfikować rynek odbiorców i konkurencje na tym rynku. Jeżeli produkt jest innowacyjny, konkurencją będą produkty substytucyjne. Niezbędne jest, aby już na początku wiedzieć, ile potrzebujemy kapitału i ile go będziemy potrzebować w kolejnych fazach rozwoju, tak aby dokładnie zaplanować przyszłe emisje udziałów, które ostatecznie zamkną się na poziomie dla nas akceptowanym. Warto uwzględnić pewien bufor bezpieczeństwa na nieprzewidziane wydatki i komplikacje. Dobry plan działań w zestawieniu z harmonogramem nie tylko potrzeb finansowych, ale wdrożeń i stopniowej prezentacji efektów pozwoli inwestorowi na większy komfort bezpieczeństwa przy kolejnych partiach finansowania.

Ważny innowacyjny pomysł

Nie bez znaczenia w negocjacjach jest pomysł, na który poszukujemy finansowania. Im lepszy, bardziej zrozumiały oraz przejrzysty pomysł i model biznesowy oraz jego strategia komercjalizacji, tym większe szanse na przekonanie inwestora do zaangażowania. Wydawać się może, że im bardziej nowoczesny pomysł tym większa przewaga. Nie zawsze tak jednak jest. Nowoczesny pomysł na niezdefiniowanym (albo nieistniejącym jeszcze) rynku jest trudny do wprowadzenia. Najlepsze inwestycje to inwestycje w nowoczesne technologie, ale możliwe do wprowadzenia na istniejącym rynku. Kiedy wprowadzamy nowoczesną technologię lub wynalazek, który w zrozumiały sposób wykazuje przewagę do istniejących rozwiązań, wtedy możemy najlepiej zdefiniować grupę odbiorców i mamy największą szansę na sukces, także w aspekcie pozyskania finansowania.

Inwestorzy, do których adresujemy ofertę

Nie należy się zamykać na jedną grupę inwestorów. Szukając kapitału powinniśmy wyczerpać całe spektrum możliwości. Tylko wtedy możemy liczyć na najlepszą ofertę. Finansowania możemy szukać w dotacjach rządowych, u inwestorów kapitałowych lub branżowych, u tzw. aniołów biznesu, u rodziny, a nawet w formie tzw. crowdfunding’u. Szczególnie ten ostatni jest atrakcyjny, jeżeli nasz pomysł jest społecznie użyteczny. „Tłum” bardzo chętnie finansuje szczytne cele lub spektakularne nowinki. Finansowanie tą drogą może jednak okazać się niewystarczające dla planów zakładających szybki, dynamiczny rozwój. Podobnie anioły biznesu nie udzielą nam wielkiego finansowania, za to mogą nam wiele wartości dodatkowych wnieść do naszego biznesu.

Gdy mamy jednak wielkie plany, niezbędne może okazać się wejście we współpracę z inwestorem kapitałowym lub branżowym. Korzyści z tego drugiego zależą od branży w jakiej działamy, z pewnością jednak możemy liczyć na duży pakiet cennego doświadczenia i szybszą ścieżkę komercjalizacji. W przypadku inwestorów kapitałowych, wymierny efekt można uzyskać m.in w zakresie synergii z innymi podmiotami portfela takiego funduszu. Warto jednak pamiętać, że fundusze finansowe są doświadczonym graczem na tym rynku i bez profesjonalnego wsparcia jesteśmy w słabszej pozycji już na początkowym etapie transakcji.