Pracownicy pochodzący z Ukrainy są bardzo chętnie zatrudniani w krajach Unii Europejskiej. To zjawisko można obserwować już od niemal dekady, a przyczyny wydają się dość oczywiste. W pierwszej kolejności ludzie żyjący na co dzień we wschodniej części Europy nie mają szczególnie pozytywnych perspektyw, a sytuacja gospodarcza nie sprzyja znajdowaniu stabilnego zatrudnienia. Dlatego też nie może dziwić fakt, że Ukraińcy w pewnym momencie decydują się na podjęcie decyzji o wyjeździe. W pierwszej kolejności liczy się tu aspekt ekonomiczny, dopiero potem dochodzą inne czynniki.

Jeśli chodzi o kwestie bezpośrednio związane z zatrudnianiem pracowników z Ukrainy, to dobrym rozwiązaniem wydaje się pośrednictwo ze strony agencji pracy. Takie instytucje są doskonale zorientowane w sytuacji i potrafią szybko udzielić potrzebnego wsparcia. Do dyspozycji mamy tam przede wszystkim aktualną bazę ofert pracy dla ludzi z Ukrainy. Bez wątpienia każdy zainteresowany znajdzie dla siebie odpowiednią propozycję. Wystarczy się zgłosić i przedstawić swoje plany. Na pewno uda się wypracować dobre rozwiązanie i po niedługim czasie oczekiwania takie osoby z powodzeniem rozpoczną pracę w nowym miejscu.

Miejsca z ofertami pracy dla Ukraińców

Cały czas dużym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju fora tematyczne i portale społecznościowe, gdzie główną rolę odgrywają sprawy związane z pracą dla Ukraińców. Pracodawcy mają okazję przekonać się, czy zgłaszają się osoby chętne do podjęcia zatrudnienia w wybranej branży. To bardzo dobre miejsce do zdobywania cennych kontaktów. Oczywiście najpierw trzeba się dokładnie zorientować czy mamy do czynienia z poważną ofertą. Dopiero po analizie można podejmować stosowne kroki mające na celu sprowadzenie Ukraińców do pracy.

Nie należy przy tym zapominać o załatwieniu wszelkich formalności związanych z pobytem takich osób na terenie Unii Europejskiej. Podobne działania powinny być podjęte przez pracodawcę, dzięki któremu legalizacja pobytu Ukraińców stanie się faktem. Z reguły aklimatyzacja przebiega dość szybko i bezproblemowo, co dodatkowo sprzyja zatrudnianiu ludzi z tego konkretnego kraju. To sumienne i pracowite osoby, które dążą do poprawy swojej sytuacji materialnej i dlatego współpraca z nimi zazwyczaj układa się wzorowo.

Uniwersalność pracowników pochodzących z Ukrainy

Pracowników z Ukrainy można spotkać w bardzo wielu branżach. Kierowcy czy pracownicy budowlani z łatwością znajdują zatrudnienie w solidnych firmach. To samo dotyczy między innymi ludzi pracujących na produkcji, a w przypadku kobiet duża grupa pielęgniarek pochodzi właśnie z Ukrainy. Ten przykład jednoznacznie pokazuje, że nie powinno być problemu ze znalezieniem interesującego nas pracownika z Ukrainy o konkretnych umiejętnościach. Wystarczy właściwie się za to zabrać i ewentualne braki kadrowe w przedsiębiorstwie mogą zostać zniwelowane poprzez zatrudnienie osób z Ukrainy. Wygląda na to, iż mamy do czynienia ze stałym zjawiskiem i dzieje się tak w wielu europejskich krajach.

Artykuł powstał we współpracy z atlaswork.pl