Wysyłasz dziesiątki CV a telefon milczy? Masz przecież wymagane wykształcenie i kwalifikacje. Możesz pochwalić się dobrą znajomością języków i ukończeniem prestiżowych kursów. Co w takim razie przekreśla Twoje szanse? Dowiedz się, dlaczego rekruterzy nie zapraszają Cię na rozmowy kwalifikacyjne.
Wysyłanie pliku z CV w formacie doc., rtf., lub innym niestandardowym często powoduje, że w zależności od komputera i oprogramowania dokumenty wyświetlają się w zniekształconej postaci. Zdjęcie nachodzi na treść, układ tekstu zmienia się na mniej czytelny a formatowanie znacząco różni się od zamierzonego. Wszystko to wpływa niekorzystnie na wygląd CV i utrudnia jego czytanie. Najbezpieczniej zapisać plik jako pdf.
Dziwaczne formatowanie, chaotyczne rozmieszczenie treści i tekst pisany czcionką Comic Sans nie zachęcają do lektury. Profesjonalne CV powinno być estetyczne, czytelne i uporządkowane. Można stosować pogrubienia, podkreślenia i wypunktowania. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Wszak mamy do czynienia z naszą wizytówką, powinno więc nam zależeć na jej atrakcyjnym wyglądzie.
CV naszpikowane błędami ortograficznymi, składniowymi i stylistycznymi nie świadczy najlepiej o jego autorze. Wciąż wiele kandydatów wysyła aplikacje z literówkami. Najlepiej poświęcić więcej czasu na ponowne przeczytanie tekstu lub przekazać go innej osobie, która bez problemu powinna odnaleźć językowe potknięcia.
Zdarzają się dokumenty, gdzie umieszczono fotografie z rodzinnych imprez, z wakacji czy rozbieranych sesji. Zdjęcia bywają też nieaktualne i nieostre. Lepiej postawić na profesjonalne portrety w eleganckim stroju. Delikatny uśmiech jest jak najbardziej wskazany.
Z niektórych CV dowiadujemy się o stanie cywilnym, imionach rodziców czy miejscu urodzenia. Zamieszczanie tego typu danych to błędna praktyka utrudniająca dotarcie do tego, co naprawdę istotne. Co więcej, zabierają cenne miejsce i odciągają uwagę od najważniejszych partii tekstu.
Część kandydatów próbuje je zatuszować poprzez podawanie niedokładnych dat rozpoczęcia i zakończenia pracy na jakimś stanowisku (wpisując tylko rok bez miesiąca czy dnia). Rekruterom może wydawać się to nieco podejrzane i nawet jeśli dostanie się zaproszenie na rozmowę, należy przygotować się na serię dookreślających pytań.
O ile warto mieć przygotowany schemat układu treści, nieaktualizowanie dokumentu pod kątem konkretnej oferty to poważny błąd. Trzeba stworzyć CV szyte na miarę, idealnie dopasowane do oczekiwań pracodawcy. Obowiązki i pożądane kwalifikacje umieszcza się wtedy w widocznym miejscu.
Należy pamiętać o zamieszczeniu na końcu dokumentu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Większość rekruterów nie weźmie pod uwagę aplikacji nieopatrzonej takim zapisem.
Idealnie napisane CV jest spersonalizowane, estetyczne i podkreśla profesjonalizm. Potrafi przykuć uwagę rekrutera od pierwszych sekund i dokładnie odpowiada na potrzeby pracodawcy. I co najważniejsze, nie zawiera wyżej opisanych błędów. Jeżeli popełniłeś w swojej aplikacji któryś z nich, łatwo wprowadzić poprawki gwarantujące wyjątkową atrakcyjność dokumentu i zwiastujące wzrost zainteresowania jego adresatów.
MK Aktualne oferty pracy w Poznaniu - praca.money.pl/praca-poznan-m1.html. |