Ludzie lubią słowa mylić i używają zamiennie słów pożyczka oraz kredyt. Tak samo, jak istnieją spore różnice między pożyczką gotówkową, a kredytem gotówkowym, podobnie rzecz wygląda między pożyczką hipoteczną, a kredytem hipotecznym. W tym drugim przykładzie istnieje jednak więcej rzeczy wspólnych, różnic również jest sporo. Czym zatem pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego?

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Nazywanie. kredytu hipotecznego zamiennie pożyczką hipoteczną jest dużym błędem, gdyż obie rzeczy stanowią odrębne produkty kredytowe. Oczywiście istnieją między nimi cechy wspólne, lecz charakter obu zobowiązań jest zgoła inny i polega na czym innym. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które brane jest na kupno mieszkania, do którego bank dokonuje wpisu hipoteki w księdze wieczystej i stanowi ono zabezpieczenie kredytu. Oznacza to, że celem kredytu hipotecznego jest kupno nieruchomości. Pożyczka hipoteczna to odwrotność kredytu hipotecznego. Hipotekę w tym przypadku ustanawia się w księdze wieczystej nieruchomości, która jest w posiadaniu kredytobiorcy, a pożyczkę hipoteczną można wydać na dowolny cel.

Pożyczka hipoteczna a kredyt gotówkowy

Pożyczka hipoteczna jest zatem podobna do kredytu gotówkowego. Niektórzy mogą się nawet zastanawiać po co ustanawiać hipotekę na swoim domu, skoro można wziąć kredyt gotówkowy. Owszem można, ale kredyty gotówkowe są zazwyczaj droższe od pożyczek hipotecznych, gdyż nie posiadają one zabezpieczenia. Dodatkowo pożyczkę hipoteczną otrzymamy na dłuższy okres kredytowania oraz wyższą kwotę.

Koszt pożyczki hipotecznej

Pożyczka hipoteczna podobnie jak kredyt hipoteczny składa się z WIBOR-u oraz marży banku, z tym że w tym przypadku marża ta jest nieco wyższa. Mimo to pożyczka hipoteczna jest najlepszym sposobem na pożyczenie kilkudziesięciu tysięcy złotych na dowolny cel. Oczywiście formalności, które w tym przypadku trzeba sfinalizować są większe niż ma to miejsce przy kredycie gotówkowym, ale jest ich mniej niż przy kredycie hipotecznym.

Jakich dokumentów potrzebuje bank?

Kredyt hipoteczny – bank z pewnością bardzo szczegółowo sprawdzi naszą zdolność kredytową, zobaczy kupowane mieszkanie, księgę wieczystą oraz zweryfikuje historię kredytową. Weryfikacja przy kredycie hipotecznym jest bardzo szczegółowa i czasochłonna. Każde niedostarczenie odpowiednich dokumentów na czas opóźnia procedurę przelania środków na późniejszy termin.

Pożyczka hipoteczna – zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej jest nieruchomość, więc przede wszystkim należy dostarczyć dokumenty dotyczące nieruchomości – akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie o zarobkach oraz inne. Mimo wszystko weryfikacja w tym przypadku trwa krócej niż przy kredycie hipotecznym.

Co do wysokości kwoty jaką można otrzymać przy korzystaniu z któregoś zobowiązań to kredyt na wyższą sumę można dostać przy kredycie hipotecznym, który ma na celu sfinansowanie lokalu, np. 200 000 złotych. Pożyczka hipoteczna będzie z pewnością opiewać na niższe kwoty, najwyżej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pożyczka hipoteczna jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą sfinansować dowolny cel a posiadają na własność nieruchomość. Ten rodzaj produktu kredytowego jest o wiele bardziej korzystny finansowo niż kredyt gotówkowy, którego realne oprocentowanie sięga często ponad 20, 25%.