Bieżący rok wydaje się sprzyjać przedsiębiorcom - chociaż wiele krajów odnotowuje słabnącą koniunkturę, w Polsce wciąż mamy wzrost gospodarczy. Jednak życie właścicieli firm nie jest usłane różami. Kontrahenci niepłacący na czas to zmora sektora MŚP, a małe firmy są szczególnie narażone na nierzetelnych kontrahentów. Jak sobie z nimi radzić? Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na ich weryfikację pod kątem ewentualnej niewypłacalności? Odpowiedzią może być faktoring.

Ryzyko niewypłacalności kontrahenta

Wedle badania Bibby MSP Index, aż 62% firm spotyka się z problemem opóźnionych płatności. Zdaniem przedsiębiorców, zwłaszcza tych z branży handlowej, sytuacja w ostatnim czasie uległa pod tym względem pogorszeniu. Aż 58% firm ma do czynienia z fakturami płaconymi po terminie kilka razy w miesiącu. Jedynie 11% badanych przedsiębiorców deklaruje, że ten problem ich nie dotyczy. Ponadto większość firm z sektora MŚP stanowią przedsiębiorstwa, które szczególnie narażone są na powstawanie zatorów płatniczych, mogących doprowadzić nawet do upadku firmy. 

Faktoring to nie tylko pieniądze

Wokół faktoringu narosło wiele mitów - jeden z nich utożsamia go z windykacją. Faktoring jest usługą finansowania przydatną zwłaszcza małym firmom, które nie tylko nie mogą, ale też nie chcą liczyć na kredyt obrotowy w banku. Usługa faktoringu niesie za sobą szereg korzyści. Dzięki faktoringowi przedsiębiorca otrzymuje środki niemal od razu po wykonaniu usługi i jest też zwolniony z obowiązku monitorowania płatności. To również szansa na zainwestowanie bieżących środków w rozwój firmy i tym samym - zwiększenie jej konkurencyjności na rynku. Niemal natychmiastowy dostęp do środków pozwala przedsiębiorcy na obniżenie cen swoich produktów lub usług, co z pewnością docenią zarówno stali, jak i nowi klienci. Z wielu powodów faktoring to narzędzie usprawniające funkcjonowanie biznesu. Jednym z nich jest weryfikacja rzetelności kontrahenta przez faktora.

Skuteczna windykacja

Jeśli jednak nawet po weryfikacji kontrahenta okaże się, że nie płaci on na czas, faktoring może być wsparciem w zakresie odzyskania środków. Choć postępowanie windykacyjne jest sytuacją ostateczną, daje przedsiębiorcy poczucie bezpieczeństwa w przypadku ewentualnej niewypłacalności kontrahenta. Często w firmie faktoringowej pracują specjaliści odpowiadający właśnie za skuteczną egzekucję zaległych płatności od dłużnika. Dla przedsiębiorcy taka pomoc to wygoda, ponieważ jest na bieżąco informowany o sytuacji finansowej dłużnika oraz o tym, jak będzie wyglądał cały proces odzyskiwania pieniędzy. Oddelegowanie tego obowiązku, to zaoszczędzony czas oraz nerwy właściciela firmy, który może skupić się na prowadzeniu biznesu, a nie rozpraszaniu uwagi nierzetelnymi kontrahentami.

Usługa na miarę XXI wieku

Warto zaznaczyć, że choć faktor dysponuje możliwością windykowania należności od kontrahenta, jest to ostateczność. Korzystanie z faktoringu ma również na celu zabezpieczenie firmy przed niewypłacalnością potencjalnego kontrahenta, by uniknąć w przyszłości dochodzenia swoich praw drogą sądową. Windykacja nie rozwiąże jednak problemów nierzetelnych partnerów biznesowych. Skorzystanie z faktoringu pozwoli natomiast skutecznie zweryfikować kontrahentów przed podpisaniem kontraktu i uniknąć nieprzyjemności w przyszłości.