Naliczanie wynagrodzenia to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Wymaga nie tylko gromadzenia odpowiedniej dokumentacji, ale również znajomości prawa i dotrzymywania ściśle ustalonych terminów.
Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się zlecić tego typu działania podmiotom zewnętrznym, które specjalizują się w usługach jak profesjonalne naliczanie płac.Niestety, ich zatrudnienie wiąże się z kosztami. Na co się więc zdecydować? Poniżej przedstawiamy najważniejsze argumenty za i przeciw każdemu z rozwiązań.
Samodzielne naliczanie wynagrodzeń – zalety
Najważniejszym udogodnieniem, jakie niesie ze sobą samodzielne naliczanie płac, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo danych. Wybierając outsourcing dla tego typu usług, możesz przecież narazić się na wyciek danych Twoich pracowników – nie tylko informacji o wysokości ich wypłat, ale również numerów identyfikacji podatkowej etc. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu niebezpieczeństwo grozi jedynie w wypadku, gdy podpiszesz umowę z nierzetelną firmą. Największe przedsiębiorstwa na rynku posiadają szereg zabezpieczeń, które skutecznie przeciwdziałają przekazaniu tego typu informacji w niepowołane ręce.
Samodzielne naliczanie płac – wady
Obsługa wynagrodzeń na własną rękę to nie tylko duża odpowiedzialność, ale też niezwykle pracochłonne zadanie. Wymaga systematycznego aktualizowania informacji o stosunku pracy, urlopach, zwolnieniach lekarskich czy nadgodzinach. Osoba z niewielkim doświadczeniem w zadaniu, takim jak naliczanie wynagrodzeń, może popełnić wiele błędów. Niektóre z nie przyniosą poważnych konsekwencji, inne zaś mogą wiązać się z karami finansowymi – szczególnie, jeśli nie zostaną dotrzymane ważne terminy składania dokumentów w urzędach.
Naliczanie wynagrodzenia w outsourcingu – zalety
Zlecenie naliczania wynagrodzeń zewnętrznej firmie (znane również pod nazwą payroll) to duże udogodnienie. Dzięki przeniesieniu tak odpowiedzialnego zadania w ręce wykwalifikowanej kadry możesz w spokoju skupić się na innych ważnych działaniach firmy. Doświadczenie specjalistów pozwala zwiększyć efektywność pracy i wyeliminować ryzyko powstania błędu. Daje również pewność, że naliczanie płac odbywa się terminowo i zgodnie z nowelizacjami przepisów. Co więcej, payroll obejmuje zazwyczaj szeroki zakres usług – nie tylko naliczanie wynagrodzeń, ale również rozliczanie czasu pracy, sporządzanie list płac, obsługa rozliczeń PIT pracowników, prowadzenie akt osobowych, wydawanie zaświadczeń i wiele innych.
Payroll – wady
Niestety, outsourcing płac posiada jedną wadę, przez którą wielu przedsiębiorców nie wdraża tego typu udogodnień w swoich firmach. Jest nią cena. Usługi związane z naliczaniem płac mogą okazać się nieosiągalne dla niewielkich biznesów oraz tych, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Pewne zagrożenie może również wiązać się ze znaczącym uzależnieniem firmy od zewnętrznego przedsiębiorstwa. Z tego właśnie powodu warto dokładnie przemyśleć wybór firmy outsourcingowej i decydować się na podjęcie współpracy z podmiotami o pewnej sytuacji rynkowej.
Zlecenie obsługi naliczania wynagrodzeń firmie zewnętrznej pozwala uwolnić się od części odpowiedzialnych procesów i dzięki temu skupić na tym, co naprawdę istotne dla rozwoju biznesu. Korzyści odczuwane w wyniku outsourcingu tego typu usług będą zależeć jednak od wielkości przedsiębiorstwa. Z zasady jednak payroll to usługa, która w dłuższej perspektywie opłaca się nie tylko korporacjom, ale również mniejszym firmom.
Więcej informacji o systemie TETA HR na stronie Unit4 lider na rynku systemów HR oferowany w 4 modelach dostępu.