W dzisiejszym materiale zwracamy uwagę na kwestie inwestowania małych kwot. Przyglądniemy się temu co można w ogóle uznać za małą kwotę, czy warto takie w ogóle inwestować, w co można je inwestować i jaki zysk można z nich osiągnąć. Przejdźmy więc do realnych przykładów!
Rozpoczęcie przygody inwestycyjnej należy zacząć od opracowania i obmyślenia dokładnego planu inwestycji. W pierwszej kolejności należy ustalić w co chcielibyśmy zainwestować i czy taka strategia ma w ogóle realny potencjał.
To, co możemy określić już na samym początku to z pewnością kwota, jaką dysponujemy i planujemy przeznaczyć na tę inwestycję. I już tutaj - wbrew pozorom - ustalane jest bardzo wiele. Choćby to, czy inwestycja w nieruchomość wchodzi w ogóle w grę. Z uwagi na to, że artykuł jest poświęcony małych kwotom - rynek nieruchomości tak, czy inaczej musimy dziś odpuścić. Większość z nas każdego dnia zastanawia się jak uzyskać większy przychód. Niezależnie od tego czy pracujemy na etacie, czy prowadzimy własną działalność, a może mamy tylko pracę dorywczą czy sezonową. Finanse osobiste są często zmorą polaków, ale warto pamiętać, że już odpowiednim podejściem i małymi krokami jesteśmy w stanie wszystko dokładnie uporządkować i przejąć pełną kontrolę nad nimi.
Odgórnie możemy ustalić, że każdy budżet nieprzekraczający 10 000 PLN zaliczymy do niskiej kwoty inwestycji. Wprawdzie nawet dwukrotnie (i więcej) wyższa kwota wciąż może być zaliczona do “małych sum”, ale my skupimy się dziś na niższym budżecie.
Pierwszym i najbardziej popularnym sposobem, jaki przychodzi nam do głowy gdy mówimy o inwestowaniu jest zainwestowanie środków pieniężnych na rynku kapitałowym, czyli np. na giełdzie. Na giełdzie zainwestować (nie grać) możemy w wiele różnych instrumentów. Część z nich jak np. obligacje będzie uznana za stosunkowo bezpieczne, inne jak np. forex, czy , CFD czy kryptowaluty jako te bardziej ryzykowne. Dla Ciebie jako osoby początkującej oczywiście zalecane będą to mniej ryzykowne, które cechują się najczęściej niższą możliwość do uzyskania stopą zwrotu, ale też mniejszym ryzykiem ewentualnej straty kapitału. Aby zainwestować małą kwotę na giełdzie (najczęściej już min. 50 PLN) wystarczy otworzyć konto i nabyć odpowiedni instrument. Tutaj warto poświęcić trochę czasu na naukę i odpowiednie przygotowanie, zdobyć doświadczenie na rachunku demonstracyjnym i przygotować się tym samym do realnego handlu.
Innym sposobem inwestowania, a w zasadzie oszczędzania jest lokowanie kapitału na oprocentowanym koncie oszczędnościowym lub lokacie terminowej. Ryzyko w takim przypadku jest żadne, a zysk z góry przesądzony, ponieważ znasz dokładnie wysokość oprocentowania, więc możesz łatwo obliczyć odsetki, które po upływie określonego czasu ucieszą Twój rachunek.
Jeszcze innym sposobem inwestowania przy małych kwotach jest podnajmowanie mieszkań w celu ich dalszego wynajęcia za wyższe kwoty. Tutaj ryzykiem jest brak znalezienia najemcy, przestój w najmie, oraz ewentualne koszty. Wszystko co potrzebujesz to początkowo środki na najem oraz czas, który będziesz w stanie poświęcić na organizację i opiekę, naprawę ewentualnych usterek.