Konto oszczędnościowe to jeden z najbardziej popularnych sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Jest to rozwiązanie elastyczne i dobre dla osób, które chcą w mądry sposób zarządzać swoimi finansami. Stopy procentowe są na wyjątkowo niskim poziomie i nie zapowiada się na to, aby w najbliższym czasie miały wzrosnąć. Czy zatem opłaca się dzisiaj trzymać środki na koncie oszczędnościowy? Podajemy 6 powodów dlaczego nadal warto to robić.

1. Rozdzielnie swoich finansów

Konta oszczędnościowe są darmowe i często odgórnie dołączone do naszego konta osobistego. Jeśli mamy je w tym samym banku to konto oszczędnościowe pozwala nam na lepsze zarządzanie własnymi finansami. Powiedzmy, że ciągle odkładamy pieniądze na jakiś cel i trzymamy te środki na koncie osobistym. W ten sposób zaoszczędzona gotówka miesza się nam z aktualnym budżetem, przez co tak naprawdę nie wiemy ile dokładnie pieniędzy posiadamy i możemy wydać ich za dużo. Dlatego też konto oszczędnościowe jest dobrym rozwiązaniem i pozwala nam przetrzymywać pieniądze, które w danym momencie nie są nam potrzebne.

2. Konto oszczędnościowe założysz szybko

Banki pozwalają dziś na bardzo szybkie założenie konta oszczędnościowe, a można zrobić to nawet przez internet. Większość kont oszczędnościowych, aby miała w ogóle sens jest bezpłatna, dlatego nic nie trzeba płacić za otworzenie takiego konta czy jego obsługę.

3. Elastyczność konta oszczędnościowego

Zamrożenie swoich środków to nie najlepszy pomysł, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z oszczędzaniem i środki, które właśnie zaoszczędzili mogą się im w razie nagłych wydatków przydać. Otwierając np. lokatę bankową, środki są zamrożone na kilka miesięcy czy lat. Posiadając konto oszczędnościowe możesz w każdej chwili zaoszczędzone środki wypłacić. Uważaj jednak, większość banków oferuje tylko jeden darmowy przelew z konta oszczędnościowego w miesiącu, reszta jest płatna.

4. Ochroń pieniądze przed inflacją

Twoje pieniądze, leżąc w tzw. skarpecie, ciągle tracą na swojej wartości, dlatego stan ten najzwyczajniej się nie opłaca i warto odłożyć je na konto oszczędnościowe chociażby z tego powodu. Konto oszczędnościowe to produkt oprocentowany, być może przez niskie stopy procentowe zarobisz na tym niewiele, ale ochronisz swoje pieniądze przed skutkami inflacji.

5. Zarobek na własnych oszczędnościach

Oprocentowanie kont oszczędnościowych wysokie nie jest, jego wartość jest niższa niż w przypadku lokat, ale przy większych kwotach z pewnością uda Ci się zyskać dodatkowe środki na swoich oszczędnościach. W ten sposób Twoje pieniądze będą zarabiać same na siebie.

6. Swoboda wpłat

Cóż kiedy już założysz lokatę to możesz jedynie środki z niej zabrać i to dopiero po okresie ustalonym w umowie z bankiem. Przy kontach oszczędnościowych sprawa ta wygląda inaczej, środki które na nich się znajdują mogą być ciągle powiększane o Twoje dodatkowe wpłaty.

Konto oszczędnościowe to świetne rozwiązanie dla tych, którzy dopiero zaczynają oszczędzać i nie stać ich na większe inwestycje. Dodatkowo cechuje je bezpieczeństwo, odkładając środki na koncie oszczędnościowym nie ryzykujesz, że je utracisz tak, jak może to mieć miejsce np. przy funduszach akcyjnych.