Jeśli planujesz kupić mieszkanie, to jest wysoce prawdopodobne, że będziesz potrzebować kredytu. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, powinieneś dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy. Właśnie z myślą o tym powstał ten tekst.

Kredyt na mieszkanie nazywany jest także kredytem hipotecznym. To, co go charakteryzuje to przede wszystkim – celowość, tj. zostaje wzięty na konkretny cel i nie można tych pieniędzy wykorzystać inaczej. W zakres celów kredytu hipotecznego wchodzi zakup mieszkania lub domu, zakup działki budowlanej, budowa domu, ale także wyremontowanie lub wyposażenie mieszkania czy domu. Kolejnym co wyróżnia kredyt mieszkaniowy od innych, jest zabezpieczenie w postaci hipoteki. W księdze wieczystej danej nieruchomości to właśnie bank widnieje jako wierzyciel na hipotece. Oznacza to, że gdy osoba zaciągająca kredyt nie spłaci go, bank ma prawo dochodzić swoich praw względem nieruchomości.

Oprocentowanie i prowizja

Na oprocentowanie kredytu hipotecznego, czyli właściwie na to, ile kosztować Cię będzie wzięcie kredytu składają się dwa czynniki: WIBOR i marża.

WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate i jest on stopą procentową, która funkcjonuje na rynku międzybankowym. Banki podają stopę, po której są w stanie pożyczać pieniądze innym bankom i z podanych kwot wylicza się średnią (nie biorąc pod uwagę najwyższego i najniższego wyniku). Tak wyliczony WIBOR jest podstawą do udzielania kredytów w Polsce. Banki biorą zwykle pod uwagę WIBOR z 3, 6 lub 12 miesięcy. W jaki sposób WIBOR wpływa na ratę Twojego kredytu? Gdy wzrasta, oznacza wyższą ratę Twojego kredytu, a gdy spada – niższą.

Marża natomiast to właściwie zysk banku z kredytu. Marża w przeciwieństwie do WIBORu jest stała, a także w przeciwieństwie do niego, w niektórych bankach może podlegać negocjacjom. Jak dowiedzieliśmy się od specjalisty z ATOM deweloper, na wysokość marży może mieć wpływ m.in. wysokość kredytu, stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia, a nawet to z jakich jeszcze produktów danego banku skorzystasz.

Oprócz marży bank zarabia także na prowizji, która jest jednorazową opłatą pobieraną przez bank. Na rynku można spotkać oferty kredytów hipotecznych bez prowizji, trzeba być jednak uważnym, ponieważ zwykle wtedy jest wyższa marża. Przed podjęciem decyzji o kredycie, sprawdź więc czy na pewno brak prowizji sprawi, że koszty Twojego kredytu będą niższe.

Wkład własny

Aby móc zostać kredytobiorcą należy mieć wkład własny w wysokości, w zależności od banku, 10% lub 20% kredytu, który chce się wziąć. Warto jednak pamiętać, że jako wkład własny mogą zostać potraktowane nie tylko pieniądze, ale także m.in.: już zapłacona zaliczka dla dewelopera, posiadane nieruchomości, które masz w planach sprzedać czy pieniądze pochodzące z likwidacji książeczki mieszkaniowej. Musisz jednak przy tym pamiętać, że aby bank uznał wszystko to za wkład własny czeka Cię trochę więcej formalności. Z drugiej strony jest to gra warta świeczki, bo im większy wkład własny, tym lepsze możesz wynegocjować warunki kredytu.

Autor: Atom Deweloper - Nowe mieszkania Siechnice