Jeśli jesteś rolnikiem utrzymującym się z prowadzenia gospodarstwa rolnego, masz dwie możliwości: możesz działać w ramach działalności gospodarczej lub działalności rolniczej. Zobacz, czym różnią się te dwie opcje!


Czym jest działalność gospodarcza?

Jedną z form rozliczania przychodów uzyskiwanych z gospodarstwa rolnego jest prowadzenie tradycyjnej działalności gospodarczej. Aby móc korzystać z niej korzystać, najpierw musisz zarejestrować swoją firmę w wydziale działalności gospodarczej Twojego Urzędu Miasta lub Gminy. Gdy już to zrobisz, otrzymasz własne numery NIP i REGON, które będą później indywidualną cechą charakterystyczną tylko dla Twojej firmy.

Jeśli zdecydujesz się na taką formę rozliczenia, będą Cię obowiązywać przepisy zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że zostaniesz zobowiązany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów oraz do płacenia podatku dochodowego. Ważne jest też to, że w okresach bez zarobków będziesz musiał zawiesić swoją działalność – w przeciwnym razie zostaniesz zmuszony do opłacania składek do ZUSu nawet wtedy, gdy firma nie będzie generować żadnych dochodów.

Działalność rolnicza – czym się wyróżnia?

Jeśli jesteś rolnikiem i utrzymujesz się z gospodarstwa, wcale nie jesteś zobowiązany do założenia działalności gospodarczej – alternatywę dla niej stanowi tzw. działalność rolnicza. Na czym to polega? Możesz wybrać tę opcję, jeśli Twoje działania ograniczają się do uzyskiwania produktów w stanie nieprzetworzonym, czyli pochodzącym z uprawy, chowu lub hodowli.

WARTO WIEDZIEĆ

Za produkt przetworzony uznaje się taki, wobec którego zastosowano określone procesy technologiczne, w wyniku których zyskał nowe właściwości.

Co ważne, takiej działalności nie trzeba nigdzie zgłaszać. Nie trzeba też tutaj prowadzić standardowej księgi przychodów i rozchodów, jak w przypadku innych form prowadzenia działalności. Rolników rozliczających się w ten sposób obowiązuje też podatek rolny, którego wysokość zależy od powierzchni i jakości gruntów rolnych, a nie od wysokości przychodów.

Działalność gospodarcza a rolnicza – porównanie

Skoro już wiesz, czym są działalność gospodarcza i rolnicza, sprawdź, czym dokładnie różnią się od siebie te dwie formy prowadzenia gospodarstwa rolnego – szczegóły zebraliśmy w poniższej tabeli:

Działalność gospodarcza

  • Rejestrowana w wydziale gospodarczym Urzędu Miasta
  • Jej zakończenie wymaga dopełnienia pewnych formalności
  • Posiada NIP i REGON
  • Wymaga prowadzenia księgi przychodów i rozchodów
  • Ubezpieczenie społeczne w ZUSie

Działalność rolnicza

  • Nie jest nigdzie zarejestrowana
  • Nie musisz jej wykreślać, jeśli chcesz ją zakończyć
  • Nie ma żadnych identyfikujących numerów
  • Nie wymaga prowadzenia księgi przychodów i rozchodów
  • Ubezpieczenie społeczne w KRUSie

Autor artykułu - agrofundusz.pl

Niezależnie od tego, jaki typ działalności prowadzisz, jeśli potrzebujesz środków zewnętrznych na jej rozkręcenie, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści z pewnością znajdą odpowiednią formę finansowania Twojego gospodarstwa rolnego i nie tylko!