Praca w Holandii cieszy się dużą popularnością. W kraju tym można bowiem liczyć na znacznie lepsze zarobki niż w Polsce. Raz w roku konieczne jest jednak rozliczenie swoich przychodów i pobranych zaliczek na podatek dochodowy. Jak to zrobić?
Zbierz potrzebne dokumenty

Do rozliczenia przychodów niezbędne są dokumenty. To przede wszystkim:

  • karta podatkowa (Jaaropgaaf) wystawiana przez pracodawcę,
  • numer BSN (Burgerservicenummer),
  • dowody ponoszonych kosztów,
  • potwierdzenie meldunku,
  • kopia dowodu osobistego lub paszportu,
  • dokument wskazujący numer konta.

Na podstawie tych materiałów będzie możliwe uzupełnienie deklaracji podatkowej i potwierdzenie, że przysługują Ci konkretne ulgi.

Oblicz wysokość dochodów z Polski i Holandii

W Holandii ważne jest to, czy 90% Twoich dochodów w danym roku podatkowym pochodzi z tego kraju. Jeśli tak, możesz skorzystać z atrakcyjnych zniżek. To ulgi umożliwiające zmniejszenie należnego podatku o nawet kilkaset euro.

Przygotuj deklarację podatkową

Przygotowanie deklaracji podatkowej wiąże się z koniecznością zrozumienia lokalnych przepisów. Pomiędzy Polską a Holandią istnieją umowy, które mają za zadanie wyeliminować ryzyko podwójnego opodatkowania tych samych przychodów. Dla wielu osób zrozumienie ich zapisów bywa jednak problematyczne.

Sposobem na poradzenie sobie z tymi trudnościami jest skorzystanie z oferty profesjonalnego biura rozliczeń zagranicznych. Jego pracownicy wypełnią dokumenty za Ciebie, a nawet dostarczą je do odpowiedniego urzędu. Zadbają o to, by wyliczyć jak najwyższą możliwą kwotę zwrotu – m.in. poprzez uwzględnienie wszystkich przysługujących Ci ulg.

Obecnie istnieje również opcja skorzystania z kalkulatora zwrotu podatku z Holandii. Pozwala on na szybkie wyliczenie należnej kwoty online, bez konieczności kontaktowania się z księgowym. Wystarczy uzupełnić potrzebne dane i dodać załączniki, a następnie poczekać na dokładne wyliczenie wykonane przez pracowników biura rachunkowego. Dzięki temu można mieć pewność, że należna kwota została obliczona poprawnie.

Złóż deklarację podatkową w urzędzie

Deklaracje dotyczące przychodów uzyskiwanych w Holandii trzeba złożyć w lokalnym urzędzie skarbowym (Belastingdienst). Jeśli dana osoba wciąż jest rezydentem podatkowym w Polsce, musi dostarczyć też dokumenty do polskiego fiskusa. Wówczas konieczne jest wypełnienie deklaracji PIT-36 ZG.

Warto pamiętać, że dokumenty muszą trafić do urzędu w odpowiednim terminie. W Polsce masz czas do 30 kwietnia, a w Holandii – do 1 lipca.

Poczekaj na zwrot podatku

Zwrot nadpłaconego podatku dociera do podatników zwykle w czasie maksymalnie kilku miesięcy. Najczęściej trafia on na podany numer konta. Jeśli natomiast deklaracja jest niekompletna, urząd poprosi o jej uzupełnienie. Wydłuży to czas oczekiwania na pieniądze, dlatego warto zadbać, by dokumenty zostały wypełnione w odpowiedni sposób.

Wypełnianie zeznań podatkowych w Holandii nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak powierzyć to zadanie specjalistom.