Rosnące ceny za media, usługi, produkty spożywcze i wszystko to, co jest nam niezbędne do życia, zmuszają do szukania sposobów na oszczędzanie. Staramy się wygospodarować choć cząstkę domowego budżetu, by zwiększyć pulę oszczędności. Jak jednak to zrobić? W co można zainwestować nawet niewielką kwotę, by odłożony pieniądz nie stracił na wartości, zaczął zaś zarabiać na siebie?

Podstawowa wiedza na początek

Niezależnie od tego, jaki sposób oszczędzania czy inwestowania najbardziej nas interesuje, warto w pierwszej kolejności zapoznać się ze wszystkimi możliwymi opcjami. Poznać podstawowe zasady działania, zalety i wady dostępnych produktów finansowych, a także tych, w które można zainwestować.

Podstawowa wiedza jest niezbędna, by finalnie dobrać metodę oszczędzania i/lub inwestowania jak najlepiej do własnych potrzeb i możliwości. Nawet początkujący są w stanie zrozumieć daną branżę czy zasadę działania poszczególnych metod.

Metoda małych kroków

Kolejną rzeczą, którą warto zrobić, jest przyjrzenie się swoim wydatkom. Wystarczy zacząć od małych kroków – przejrzenia paragonów, stworzenia zestawienia, w którym zostaną uwzględnione wydatki stałe, ale i dodatkowe, a także te nieprzewidziane. Później można zacząć tworzyć bardziej szczegółowe zestawienia, które dadzą dokładny ogląd na to, ile pieniędzy jest wydawanych i na jakim polu można szukać miejsca na oszczędności.

Inwestycje długo- czy krótkoterminowe?

Gdy już mamy pewną pulę pieniędzy, które możemy zainwestować, zastanówmy się, jaka metoda inwestowania najbardziej nas interesuje. Do tego ważne jest podjęcie decyzji, czy nastawiamy się na długoterminowe, ale bezpieczniejsze i pewne działania, czy chcemy dużych zysków w krótkim czasie, choć obarczonych sporym ryzykiem.

Możliwości inwestowania

W co można zainwestować? Gdzie warto ulokować swoje pieniądze? Od jakiegoś czasu dużo mówi się o walutach wirtualnych. Dziś są one znacznie popularniejsze niż jeszcze kilka lat temu, ale to wciąż młody, choć prężenie rozwijający się rynek. Czy to dobry sposób na powiększenie puli oszczędności?

Tą drogą można sporo zyskać, ale trzeba się liczyć z dużym ryzykiem. Poza tym rozpoczęcie przygody z wirtualnymi walutami to długa droga, choć można znaleźć narzędzia, które ułatwiają chociażby handel kryptowalutami. Taką propozycją jest bot do automatycznego handlu – EazyBot.

Inne możliwości to wynajem nieruchomości. Tutaj ryzyko jest znacznie mniejsze, ale i zyski nie należą do spektakularnych. Kolejna propozycja to wciąż popularne obligacje, a dla osób doświadczonych i z zaawansowaną wiedzą – przygoda z papierami wartościowymi i akcjami giełdowymi.

Oszacowanie ryzyka i potencjalnych zysków

Każda metoda oszczędzania jest w stanie sporo wnieść do domowego budżetu. Tak samo każda z propozycji zainwestowania pewnej puli pieniędzy ma rację bytu. Należy jednak oszacować zarówno ewentualne ryzyko, jak i wysokość potencjalnych zysków. Na tej podstawie można podjąć finalną decyzję.

Choć wedle powiedzenia pieniądze szczęścia nie dają, to jednak właśnie one wpływają w znacznym stopniu na komfort życia naszego i bliskich. Nic zatem dziwnego, że w obecnych czasach szukamy możliwości inwestowania i próbujemy zadbać o stworzenie poduszki finansowej na tzw. czarną godzinę.

Przed nami sporo nauki, jeszcze więcej dylematów i decyzji, ale im lepiej przemyślimy każdy aspekt, tym bardziej zminimalizujemy ryzyko, zwiększymy zaś zyski bądź pulę oszczędności. Czas przyjrzeć się domowemu budżetowi od podszewki!