Osobiste finanse to ważna sfera życia. To, w jaki sposób o nie zadbamy, przedkłada się na sukcesy w innych dziedzinach, albowiem problemy finansowe potrafią skutecznie zepsuć nastrój i kondycję psychiczną. Dlatego warto nie tylko uczyć się pozytywnych nawyków w postępowaniu z własnymi pieniędzmi, ale również zmienić swoje przekonania które ich dotyczą.

Planowanie wydatków

Możliwe, że niektórym osobom życie z ołówkiem w ręku źle się kojarzy, ale podstawą wszystkiego jest odpowiednie planowanie. Najlepiej robić to w skali miesiąca, albowiem większość z nas co miesiąc dostaje zapłatę za swoją pracę. Warto więc zapisać wszystkie wydatki, które są w tym czasie przewidziane. Nosi to nazwę budżetowania. W trakcie tego samego miesiąca zapisujemy również wszystkie wydatki. Porównanie planów i faktycznych wydatków daje nam pojęcie o tym, gdzie "uciekają" pieniądze i gdzie radzimy sobie gorzej z rozsądnym wydawaniem. Ponadto, analizując plany i wydatki można również dokonać korekty budżetu na następny miesiąc.

Oszczędzanie

Spora część Polaków nie posiada żadnych oszczędności i jest to fakt zatrważający. Nie wiadomo, jak jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Możliwe, że jedną z nich jest stosunkowo duża dostępność wszelkich kredytów. W każdym razie oszczędzania jest dobrym nawykiem z tego powodu, że w razie potrzeby nie musimy korzystać z kredytów, które są po prostu drogie. Oszczędzać najlepiej jest systematycznie. Niektóre banki maja taką opcję w ustawieniach kont. Comiesięczna suma nie musi być duża, bo chodzi o zasadę. Z czasem, gdy nasza kondycja finansowa ulegnie poprawie, suma odkładana może również wzrosnąć. Oszczędzona suma zawsze kusi, żeby ją wydać, dlatego nawyk odkładania jest taki trudny do realizacji. Jednak, gdy nie będzie się ulegać pokusie, jednocześnie zyska się satysfakcję z faktu panowania nad własnymi finansami.

Unikanie kredytów

Główną zasadą gospodarowania własnymi finansami jest ta, która mówi żeby wydać mniej niż się zarobiło. Wielu z nas ma tendencję do zaciągania długów u samego siebie. Tak bywa na przykład z kartą kredytową czy debetową. Niezbyt dobrym posunięciem są zakupy na kredyt, który zostanie spłacony z budżetu przyszłego miesiąca. Powoduje to natychmiastowy skutek, który polega na uszczupleniu naszych zasobów właśnie w następnym miesiącu.

Inflacja stylu życia

Czasem dostajemy znaczącą podwyżkę, lub zmieniamy pracę na lepiej płatną i automatycznie nasze wydatki rosną. Nazywa się to inflacją stylu życia, która jest o tyle niebezpieczniejsza od inflacji cen, że postępuje bardzo szybko. Dlatego warto ze wszystkich sił trzymać koszty na stałym poziomie zwłaszcza, że przed podwyżką też w miarę dobrze funkcjonowaliśmy. Nie chodzi o to, żeby popadać w paranoję. Najlepiej nadwyżkę podzielić na dwie części, z czego jedną przeznaczyć na wzrost standardu życia a drugą zaoszczędzić.

Inwestycje

Nieprawdą jest, że inwestuje się tylko ogromne sumy pieniędzy, bo nawet równowartość miesięcznych dochodów można już odpowiednio zainwestować. Do tej czynności jednak potrzebne jest pewne rozeznanie na rynku produktów inwestycyjnych. Dlatego warto interesować się tą tematyką. W tej materii trzeba raczej polegać na własnych przekonaniach i przeczuciach. Wszelcy doradcy finansowi raczej pracują dla siebie i swoich banków, dlatego nasz zysk nie zawsze  jest ich priorytetem.

Więcej informacji
Publikacja została przygotowana we współpracy z niezależnym ekspertem kredytowym Tomasz Wostal - sprawdź więcej