Choć współczesny rynek pracy nie zawsze wymaga pokazania CV, warto je aktualizować, dbać zarówno o treść, jak i aspekt wizualny. Nie jest tajemnicą, że skuteczne CV stworzymy z myślą o konkretnym stanowisku, podkreślając te mocne punkty kariery, które mogą zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy. Warto korzystać z gotowych szablonów, dostępnych w kreatorach CV, dzięki którym wygenerujemy przejrzysty plik w formacie PDF.

Jak korzystać z kreatora CV online?

W internecie można wyszukać wiele programów do pisania CV online. Ich obsługa jest intuicyjna, a szablony wpisują się w obecne wymogi rekruterów. Aby stworzyć CV, zazwyczaj wystarczy założyć konto i wypełnić pola, a następnie wygenerować CV przy użyciu jednego kliknięcia. Na stronach nie tylko skorzystasz z kreatora, ale też możesz zapoznać się z materiałami, które podpowiedzą, jak stworzyć profesjonalne CV. O ile stworzenie pliku PDF nie stanowi problemu, o tyle wciąż wielu poszukujących pracę popełnia błędy w tworzeniu treści, które zniechęcają przyszłych pracodawców. 

Jakie informacje powinny znaleźć się w CV?

  • dane osobowe
  • wykształcenie
  • doświadczenie zawodowe
  • dodatkowe informacje: znajomość programów, języków obcych, prawo jazdy, zdobyte kursy i szkolenia
  • zainteresowania
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Jak stworzyć skuteczne CV?

Podawaj konkretne informacje. Opisz, czym konkretnie zajmowałeś się na poprzednim stanowisku, nie wychodź z założenia, że dla przyszłego pracodawcy jest to oczywiste. Przekuj każdą informację o stanowisku i swoich obowiązkach w język korzyści-jakie umiejętności tam zdobyłeś? Pamiętaj, by wpisywać terminy trwania projektów, a także rezultaty jakie udało ci się osiągnąć i jak to wpłynęło na organizację. Dla pracodawcy będzie miało znaczenie, jakie wartości wniesiesz do jego firmy, jak usprawnisz jej działanie.

Podkreśl osiągnięcia, z których jesteś szczególnie dumny, np. udział w szkoleniu dla pracowników wysokiego szczebla lub udział w zagranicznym projekcie, który osiągnął ponadprzeciętne wyniki pod twoim przewodnictwem.

Nie popadnij w drugą skrajność, czyli tworzenie zbyt szczegółowego CV, którego pracodawca nie przeczyta. Postaraj się zmieścić na dwóch stronach A4. Podawaj te szczegóły swojej kariery, które mają znaczenie na konkretnym stanowisku, pozostaw pewien niedosyt i postaraj się zaintrygować przyszłego pracodawcę. Czasem takim haczykiem jest hobby, dzięki któremu pracodawca widzi w nas człowieka, być może ma podobne zainteresowania i zaczyna nas lubić. CV nie ma wyczerpać tematu twojej kariery, a być impulsem, by pracodawca chciał zaprosić cię do kolejnego etapu rekrutacji.

Część osób myli kreator CV z korzystaniem z gotowych szablonów CV do ściągnięcia z internetu. Rekruter na pewno zorientuje się, że w CV brakuje indywidualnych informacji, a ogólniki i pójście na skróty wiele mówi o naszym stosunku do przyszłej pracy. O ile może korzystać z gotowych szablonów programu do tworzenia CV, nigdy nie kopiuj treści.