Założenie lokaty terminowej jest jednym ze sposobów na zgromadzenie oszczędności. Znajdują się one w ofercie niemal każdego banku. Ich założenie nie jest trudne i zajmuje tylko kilka chwil. Warto jednak pamiętać, że lokaty mają zarówno swoje zalety, jak i wady.

W jakim celu zakłada się lokatę?

Lokata terminowa jest jednym ze sposobów na zgromadzenie dodatkowej ilości pieniędzy, która stanowi ustalony wcześniej procent od wpłaconej kwoty. Osoba, która decyduje się na taki produkt, podpisuje umowę z wybraną instytucją (najczęściej bankiem) na określony czas. Po jego upływie otrzymuje zwrot pieniędzy wraz z odsetkami.

Część osób decyduje się także na ten sposób zebrania pieniędzy bez posiadania kapitału. Dlatego bierze pożyczkę (zwłaszcza, gdy ma ona bardzo niskie oprocentowanie), którą przelewa na lokatę. Kredyt można uzyskać w banku lub prywatnej firmie pożyczkowej (np. Net Credit). W drugim przypadku jest to zdecydowanie łatwiejsze, szybsze i nie wymaga zbędnych formalności.

Zalety i wady lokat

Jako zalety lokat najczęściej wymienia się:

  • małe ryzyko utraty pieniędzy,
  • pewny zysk (który można oszacować już podczas podpisywania umowy),
  • stabilne oprocentowanie,
  • dostępność dla każdego,
  • duża oferta i wiele rodzajów lokat,
  • możliwość wyrobienia nawyku oszczędzania,
  • brak konieczności posiadania dużego kapitału, aby zarobić.

Każdy może dopasować lokatę terminową do swoich potrzeb, a także posiadanego kapitału. Wystarczy przejrzeć oferty kilku banków, aby zobaczyć różnicę i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Niestety, lokaty mają też swoje wady. Należą do nich:

  • brak możliwości wypłacenia pieniędzy przed upływem terminu lokaty,
  • utrata części odsetek po wcześniejszej wypłacie pieniędzy,
  • brak możliwości zarobienia dużej ilości pieniędzy (oprocentowanie większości lokat jest niskie).

Mimo swoich wad, lokaty są jednym z najchętniej wybieranych produktów w banku. Warto się na nie zdecydować, aby przynajmniej sprawdzić, czy taka forma oszczędzania sprawdza się w naszym przypadku.

Lokata a konto oszczędnościowe

Słowo „lokata” jest używane zamiennie z terminem „konto oszczędnościowe”. Trzeba jednak pamiętać, że są to dwa zupełnie różne produkty bankowe, aczkolwiek oba służą do gromadzenia pieniędzy. Różnica polega na tym, że konto oszczędnościowe jest powiązane z osobistym rachunkiem bankowym i można wpłacać pieniądze w dowolnym momencie (nawet kilka razy w miesiącu). Natomiast w przypadku lokaty nie ma takiej możliwości – odsetki są naliczane od kwoty wpłaconej w momencie podpisywania umowy.