Coraz więcej Polaków ma świadomość tego, jak ważne jest gromadzenie oszczędności. Pozwala to stworzyć solidną poduszkę finansową zabezpieczającą przyszłość. Nie posiadając wolnego kapitału w ogóle, warto zacząć gromadzić go na koncie oszczędnościowym. Jak wybrać to najlepsze?
Konto oszczędnościowe stanowi podstawowy element ofertowy każdego banku. Chociaż zasada jego funkcjonowania jest taka sama, w zależności od oferty, różni się ono kilkoma parametrami. Są one na tyle istotne, że decydują o opłacalności wyboru konkretnego rozwiązania. Dlatego przed podpisaniem umowy należy porównać dostępne oferty.
Konto oszczędnościowe pozwala pomnażać zgromadzony kapitał w oparciu o narzucone oprocentowanie. Im jest ono wyższe, tym wyższego zysku można się spodziewać. Problem w tym, że obecnie konta oszczędnościowe są nisko oprocentowane w porównaniu z oprocentowaniem sprzed 8-10 lat. Aktualnie waha się średnio w granicach 1-1,5%, aczkolwiek wśród ofert można trafić na ciekawe promocje. Przykładem może być Indeksowane Konto Oszczędnościowe, dzięki któremu można uzyskać nawet 2,23% przy wpłacie do 100 000 zł.
Warto przy tym mieć świadomość, że konta oszczędnościowe mogą charakteryzować się zmiennym oprocentowaniem. Niektóre banki ustalają progi, których przekroczenie oznacza "skok" oprocentowania w górę.
Wybierając konto oszczędnościowe, należy zwrócić uwagę na wymóg posiadania konta osobistego. W wielu bankach taka praktyka jest koniecznością.
Takie rozwiązanie bywa korzystne, ponieważ proces dokonywania przelewów z konta osobistego na rachunek oszczędnościowy często ogranicza się tylko do jednego kliknięcia. Ponadto pieniądze w ramach przelewu wewnętrznego księgowane są niemal natychmiast – w ciągu maksymalnie kilku minut.
Niektóre konta oszczędnościowe pozwalają na zakładanie lokat bezpośrednio z rachunku. To ciekawe rozwiązanie, które mobilizuje do regularnego oszczędzania. Daje bowiem możliwość natychmiastowego zdeponowania większej kwoty zgromadzonego kapitału w równie bezpiecznych instrumentach oszczędnościowych – te zaś mogą być wyżej oprocentowane.
Konto oszczędnościowe z możliwością zakładania lokat to także uproszczona procedura ograniczająca się wyłącznie do kilku kliknięć.
Szukając konta oszczędnościowego, warto zwrócić uwagę na ewentualne prowizje za prowadzenie rachunku. Niektóre banki pobierają opłatę wyłącznie za dokonywane przelewy – z tym, że zwykle pierwszy przelew jest darmowy. W efekcie zachęca to do uszczuplenia gromadzonego kapitału.
Dlatego z ciekawą inicjatywą wyszedł Toyota Bank. W przypadku Indeksowanego Konta Oszczędnościowego pobiera miesięczną opłatę w wysokości 30 zł. Trafia ona jednak z powrotem na konto, jeśli właściciel rachunku nie dokona żadnego przelewu w miesiącu. Z kolei takie rozwiązanie motywuje do oszczędzania.
Jeśli już wybierzesz konto oszczędnościowe, dokładnie przeczytaj warunki umowy przed jej podpisaniem. Poznasz wszystkie ewentualne koszty i zasady funkcjonowania rachunku, dzięki czemu nic nie będzie dla ciebie zaskoczeniem.