Franczyza to standardowa forma współpracy biznesowej, która na całym świecie funkcjonuje od ponad 70 lat, a w Polsce od 1989 roku. Opiera się o umowę cywilnoprawną podpisywaną przez równorzędnych partnerów - sieć i samodzielnego przedsiębiorcę. Dzisiaj w takiej formule funkcjonuje już ponad 1300 marek.

Dzięki umowie franczyzowej możesz rozpocząć działalność bardzo szybko, ponieważ marka udziela Ci pomocy na początku. Wsparcie dotyczy np. znalezienia odpowiedniego lokalu, integracji Twojej oferty ze sklepem internetowym, czy promocji. Dzięki franczyzie możesz prowadzić np. restaurację, której promocje są emitowane w ogólnopolskiej telewizji, czy radiu. Ogłosili właśnie festiwal pizzy, na który co roku czekają miliony Polaków? Z wykorzystaniem mechanizmu franczyzy możesz otworzyć własny lokal i ugościć ich tam. To znacznie tańsze i prostsze rozwiązanie, niż otwarcie własnej pizzerii, w której na początek musisz poświęcić bardzo dużo czasu na promocję i żmudne docieranie do klientów.

Twój sklep, który znają wszyscy

Franczyza to model biznesowy, który jest niezwykle popularny w Polsce, ale także i na całym świecie. Idąc ulicą każdego miasta codziennie mijamy sklepy i salony marek, które są prowadzone właśnie w tym modelu. W ramach franczyzy funkcjonują np. niektóre marki odzieżowe, takie jak Zara, sklepy spożywcze typu Żabka, czy Carrefour, a także restauracje znanych brandów - jak np. Pizza Hut. Oczywiście prowadzenie sklepu lub restauracji w ramach franczyzy nie oznacza braku obowiązków. Franczyzobiorca to samodzielny przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników i płaci podatki, działa we własnym imieniu i na własny rachunek. Rozpoznawalność marki to jeden z największych atutów franczyzy. Start firmy jest wtedy od razu z wysokiego C - ponieważ właściciel nie musi nikomu tłumaczyć, czym jest i jak działa jego biznes. Za marką idzie przecież cała oferta i asortyment, które w większości przypadków są takie same we wszystkich sklepach danej sieci. Oznacza to, że np. każdy hamburger w McDonald's zawsze smakuje tak samo i chętnie kupują go wszyscy fani tej restauracji.

Franczyza - pierwszy krok w biznesie

Franczyza to przede wszystkim znaczące ułatwienie w prowadzeniu własnej firmy. Z przedsiębiorcy spada wiele trudności, z którymi trzeba się mierzyć na początku biznesowej drogi. Kiedy decydujemy się na prowadzenie sklepu lub punktu usługowego w takim modelu, to od razu wiemy, jaki asortyment oferujemy, jak ma wyglądać nasz sklep, jaka jest misja i wizja marki i co zrobić, aby osiągnąć sukces. Oczywiście oznacza to także do pewnego stopnia ograniczenie możliwości podejmowania samodzielnych decyzji, ale tak naprawdę skoro odkrywać Amerykę samodzielnie i uczyć się na popełnianych błędach, skoro można skorzystać ze sprawdzonego modelu? Bardzo często franczyza może być dobrym pomysłem na biznes, kiedy dobrze znamy, jak funkcjonuje dana marka, np. przez kilka lat pracowaliśmy w sklepie lub restauracji danej marki. Wtedy możemy zainwestować i zdecydować się na prowadzenie własnego sklepu lub salonu. Dodatkowym plusem franczyzy jest niska bariera wejścia. Dzięki temu modelowi możemy łatwo skalkulować, ile środków i jaki wkład materialny musimy włożyć, aby rozpocząć działanie. To dużo bardziej bezpieczna opcja, niż np. otwieranie własnego sklepu, kiedy co chwila okazuje się, że musimy ponosić kolejne, niespodziewane wydatki.

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci - bądź na bieżąco.