Utrzymywanie porządku w miejscu pracy nie tylko pozwala osiągnąć kilka niezwykle istotnych z perspektywy pracownika celów. Po pierwsze pozwala to zachować miejscu pracy reprezentacyjny wygląd, który pozwala budować pracownika jako osoby rzetelnej i zorganizowanej, co może przełożyć się na przychylność przełożonych.

Po drugie zaś, utrzymanie porządku pozwala zachować koncentrację niezbędną do sprawnego wykonywania biurowych zadań. Mówi się, że chaos na biurku to chaos w głowie, a przecież chodzi o to, by umysł mieć jak najbardziej uporządkowany! Porządek na biurku pozwala na klarowne działanie.

Osoby nieprzekonane tymi argumentami być może bardziej przychylą się do praktycznych przykładów. Bardzo często przecież traci się ogromną ilość czasu na szukanie artykułów biurowych czy dokumentów, a zgubienie tych drugich to naprawdę poważne faux pas, którego można byłoby uniknąć, gdyby na biurku był utrzymany należyty porządek. Może się to wydawać czasochłonne i denerwujące, chyba że pozna się kilka prostych zasad.

Przyjrzyj się swojemu biurku

Warto uważnie przyjrzeć się wszystkim rzeczom, które mamy na biurku i zadać sobie pytanie:
„Które z nich są mi naprawdę potrzebne w tej chwili?”. Jest to o tyle kluczowe, że można wpaść w nawyk gromadzenia rzeczy, które „być może kiedyś się przydadzą”. W ich przypadku trzeba być niestety bezwzględnym i jak najszybciej włożyć je na swoje miejsce. Rzeczy, które zdecydowanie nie są przydatne należy oczywiście po prostu wyrzucić. Oczywiście w szczególności dotyczy to np. opakowań po jedzeniu i innych niehigienicznych przedmiotów.

Natomiast co do rzeczy, które bezwzględnie powinny na biurku zostać, należy w ich przypadku koniecznie podzielić je na grupy, z których każda będzie miała wyznaczone oddzielne miejsce na biurku. Dzięki temu zawsze ma się łatwy dostęp do niezbędnych rzeczy, a ryzyko ich zgubienia zdecydowanie maleje.

Dbaj o komputer

Porządek w miejscu pracy to nie tylko fizyczne otoczenie pracownika, ale również i jego główne narzędzie pracy, jakim jest komputer. Tutaj również utrzymanie porządku jest kluczowe! Ważne jest więc by:

  • Nie wchodzić na niebezpieczne strony, które mogą zawierać wirusy. Jeżeli w przeglądarce widzisz bardzo „przydatne” dodatki, a system nagle mocno spowolnił obroty, znaczy to, że nie wykorzystywałeś internetu w pracy w bezpieczny sposób...

  • Stworzyć foldery na różne typy plików i zawsze zapisywać dokumenty w odpowiednich folderach. Dzięki temu trudniej pogubić się w w plikach, które trzeba wykorzystać.

Dobry pracownik to pracownik uporządkowany

Utrzymywanie porządku w miejscu pracy to umiejętność, którą trudno jest nabyć po prostu z dnia na dzień. Osoby, które wcześniej posiadały pod tym względem szkodliwe tendencje muszą włożyć nieco pracy, by wprowadzić pozytywne nawyki. Jednak zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ można dzięki temu zdecydowanie zwiększyć swoją efektywność i poprawić wizerunek, a to na pewno niezwykle ułatwia osiągnięcie zawodowego sukcesu.

W przygotowywaniu artykułu pomogła witryna: portal-biurowy.pl