Prowadzenie własnej firmy potrafi być wyzwaniem. Szczególne trudności mogą sprawiać m.in. kwestie finansowe takie jak rozliczanie się z pracownikami czy opłacanie podatków. To zadania, które wielu przedsiębiorców woli zostawić w rękach profesjonalnego księgowego. Czy musi być on zatrudniony w danym przedsiębiorstwie, by zajmować się prowadzeniem jego księgowości? Otóż nie – coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest zlecenie tego specjaliście z zewnętrznej firmy. Na czym polega outsourcing i jakie ma zalety? 

Czym jest outsourcing?

 

Outsourcing to oddelegowanie określonych działań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innemu podmiotowi. Podwykonawca ten ma za zadanie wywiązywać się z powierzonych mu zadań tak, by były one wykonane na czas, zgodnie z przyjętymi procedurami oraz obowiązującymi przepisami prawa. Istnieją różne rodzaje tej formy współpracy. Wyróżnić można m.in. BPO (Business Process Outsourcing), czyli zlecanie innym podmiotom wykonywania procesów biznesowych. Przykładem tego rodzaju wykorzystywania źródeł zewnętrznych może być sytuacja, gdy przedsiębiorca z Lublina powierza specjalistom z profesjonalnego biura rachunkowego prowadzenie księgowości swojej firmy.

5 najistotniejszych zalet outsourcingu usług księgowych

 

Do najistotniejszych zalet outsourcingu usług księgowych można zaliczyć:

 

  • niższe wydatki finansowe – mniejsze koszty w porównaniu z prowadzeniem księgowości w tradycyjnej formie,

  • możliwość skoncentrowania się na rozwoju biznesu zamiast śledzeniu zmian w przepisach, składaniu deklaracji czy pamiętaniu o terminach rozliczeń,

  • oszczędność czasu i energii – wszystkimi niezbędnymi czynnościami w tym obszarze zajmuje się zewnętrzna firma,

  • możliwość skorzystania z kompleksowego wsparcia – nie tylko w zakresie księgowości, ale też profesjonalnego doradztwa podatkowego lub prawnego,

  • odciążenie własnych pracowników lub nawet możliwość redukcji zatrudnienia.

 

Dodatkowym atutem jest również to, że wiele firm zajmujących się m.in. prowadzeniem księgowości dla innych podmiotów działa także online, co oznacza, że w celu nawiązania współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym znajdującym się przykładowo we Wrocławiu, przedsiębiorca nie musi pojawić się tam pojawić osobiście Wiele kwestii związanych z outsourcingiem można załatwić w całości przez internet, co przynosi wygodę i oszczędność czasu dla klientów. Stanowi to szczególnie dobre rozwiązanie dla zapracowanych właścicieli różnych biznesów, którzy chcą mieć pewność, że ich sprawy finansowe są w najlepszych rękach.