Optymalizacja kosztów niesłusznie kojarzy się z redukcją etatów. Przed podjęciem drastycznych kroków, warto zastanowić się, jakie są rzeczywiste powody niewielkich zysków. Na uwagę zasługuje doradztwo zakupowe.

Jak mądrze oszczędzać? Systemy zakupowe

Pokutuje przekonanie, że drogie rozwiązania, usługi i towary to jedyny jakościowy wybór. Tego typu poglądy są charakterystyczne dla środowiska konsumenckiego. Na poziomie biznesowym warto jednak zapoznać się z innymi możliwościami. Tańsze rozwiązania niejednokrotnie okazują się niezwykle skuteczne. Kolejnym przykładem nieprofesjonalnego podejścia jest przeświadczenie, że jedynym sposobem na pozyskanie współpracy  z górnej półki są negocjacje, przeprowadzane najlepiej twarzą w twarz. W ten sposób na zakupy towarów i usług przeznacza się ogromne ilości zarówno pieniędzy, jak też czasu. Dlatego dobrym pomysłem jest doradztwo zakupowe. Warto skorzystać z usług firmy, która nie tylko zajmie się outsourcingiem, ale również zaoferuje odpowiednie systemy zakupowe. Dobrze dobrane platformy i systemy aukcyjne pozwalają na szczegółowe śledzenie danych i dokonywanie rentownych wyborów. 

Jakie korzyści przynosi doradztwo zakupowe?

Doradztwo pozwala na wybór odpowiednich partnerów i zawiązanie długotrwałej współpracy korzystnej dla obu stron. Wszystko to nie musi odbywać się na drodze długotrwałych negocjacji. Firma zewnętrzna zapewnia bowiem nowe rozwiązania IT, czyli systemy zakupowe. Co ważne, doradca powinien również wdrożyć użycie tych systemów w wewnętrznych strukturach firmy. Nie chodzi tylko o zastosowanie ciekawych innowacji, ale o całkowitą zmianę postrzegania branży zakupowej w biznesie. Korzystając z doradztwa zakupowego zyskać można szereg korzyści, płynących zarówno z samego doradztwa, jak i nowoczesnych systemów IT. Jakie są korzyści finansowe i czy optymalizacja kosztów jest odczuwalna? Koszty mogą ulec pomniejszeniu nawet o 30 %. Sprawia to, że korzyści naprawdę są odczuwalne nie tylko dla pracodawcy ale także pracowników. Nie warto bowiem przeprowadzać redukcji etatów, w celu minimalizacji kosztów. Takie działania niekoniecznie przyniosą jakąkolwiek poprawę. Powód nierentowności działań biznesowych nie tkwi w ilości zatrudnionych pracowników. Chodzi raczej o stosowanie niesprawdzonych i niekorzystnych rozwiązań. Bardzo często to właśnie nieprofesjonalne podejście do zakupów skutkuje drastycznym zwiększeniem niepotrzebnych kosztów. Widać to szczególnie w branżach usługowych. Podczas gdy zakłady produkcyjne od lat poszukują tanich i skutecznych opcji, w zakresie usług nadal koszty zakupów są wyższe, niż jest to konieczne. Warto podążyć za trendem przemyślanych zakupów firmowych i zaoszczędzić, jednocześnie ciesząc się jakością zakupionych towarów i usług. 

Aby wprowadzić innowacyjne i rentowne zmiany  w strukturach firmy, należy posiłkować się specjalistyczną wiedzą. Doskonałym wyborem w tym względzie jest firma OptiBuy, o 16-letnim doświadczeniu w branży zakupowej. Szczegółową ofertę dotyczącą optymalizacji kosztów przedstawiono tutaj: http://optibuy.com/doradztwo/optymalizacja-kosztow/