Praca na etacie to najbardziej popularna forma działania zawodowego. Praktycznie każdy, kto tylko ukończy szkołę średnią, czy wyższą szuka pracy. Jest to naturalna forma dalszego własnego ukierunkowania zawodowego.

Poza tym ilość ofert pracy jest bardzo duża, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Rynek pracy się tak poszerzył, że można nawet wyjechać do innego miasta, czy państwa.

Jest to ogromne ułatwienie, a jednocześnie korzyść, ponieważ można wykonywać to co się lubi i zarabiać na tym pieniądze. Nawet szukanie pracy jest bardzo łatwe, ponieważ pomocą służy internet, w którym są portale branżowe dotyczące pracy. Można zobaczyć, jakich specjalistów potrzebuje rynek najbardziej i przekwalifikować się w razie potrzeby. Ludzie szukający pracy muszą się także liczyć z pewnymi ograniczeniami, jak określony tryb pracy, zmiany, ustalone godziny, a także stawki finansowe.

W tym wypadku jest bardzo dużo kosztów, dlatego wypłata netto jest mniejsza nawet o trzydzieści procent. Zaletą natomiast jest to, że po wykonaniu swojej pracy pracownik idzie do domu i ma czas wolny dla siebie. Raz w roku może pojechać na wakacje, a w razie potrzeby wziąć urlop czy pójść na chorobowe. Odprowadzane składki natomiast ze stosunku pracy idą na ubezpieczenie zdrowotne które odpowiada za możliwość korzystania z opieki lekarskiej bezpłatnie.

Druga część natomiast jest odprowadzana na fundusz emerytalny, który pozwala pójść na emeryturę w wieku sześćdziesięciu pięciu lat i korzystać z tych pieniędzy do końca życia. Jeśli osoba bezrobotna chce aplikować do pracy, powinna zastanowić się, jaki rodzaj pracy chce wykonywać. W ofertach zawsze jest napisane, czy to praca na etat, czy umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Jest to bardzo ważne dla ustalenia godzin pracy, wynagrodzenia czy nawet miejsca pracy.

Natomiast prowadzenie własnej działalności jest to ogromna odpowiedzialność. Aby móc sprawnie ją prowadzić, należy posiadać sporą wiedzę o marketingu, sprzedaży, finansach, a nawet dotacjach unijnych. Należy się do takiej decyzji przygotować, a przede wszystkim zobaczyć, czy się opłaca. Są różne rodzaje działalności, jednoosobowa, a nawet spółki. Ważny jest także profil firmy, sprzedaż, a także to, gdzie będzie siedziba.

Wiele osób rozpoczynających działalność na własny rachunek, wykonuje to w domu. Są takie możliwości, ponieważ istnieją firmy internetowe, które mają minimum kosztów na początku. To co jest potrzebne to komputer i dostęp do internetu. W każdej chwili można firmę poszerzyć, nawet poprzez zatrudnienie pracowników.

Bycie przedsiębiorcą to ogromna odpowiedzialność i to co najważniejsze, elastyczny czas pracy. Mimo tego, zobowiązań i pracy jest sporo, dlatego często na początku pracuje się praktycznie cały dzień. Firmę należy tak prowadzić, aby wyszła na rynek, była znana i miała klientów. Jest to wyzwanie, ponieważ ludzie muszą przekonać się do sprzedawanych towarów czy usług, a także nabrać zaufania. Może to trwać dłuższy czas, dlatego w początkowym okresie prowadzenia firmy warto mieć oszczędności czy też jakieś inwestycje.

Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji PortalBiznesów.pl .