Mocne strony kandydata to temat poruszany podczas większości spotkań rekrutacyjnych. Aby zrobić na potencjalnym pracodawcy dobre wrażenie i zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wymarzonej posady, musisz poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie do rozmowy. Jak odpowiedzieć na pytanie dotyczące Twoich zalet? Podpowiadamy.

Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami

Warto wypisać swoje mocne strony, biorąc pod uwagę szczególnie te mające znaczenie dla konkretnego stanowiska. Następnie podziel je na kategorie: mocne strony charakteru, wiedza i doświadczenie zawodowe. W pierwszej z nich mogą znaleźć się cechy takie jak odporność na stres, punktualność, sumienność, otwartość na konstruktywną krytykę czy umiejętność pracy w grupie. Do drugiej zalicza się przykładowo dobra znajomość języków obcych, obsługi urządzeń biurowych czy programów graficznych, jak również specjalistyczna wiedza z zakresu danej dziedziny. Do ostatniej zaklasyfikujemy chociażby zdolność analitycznego myślenia czy umiejętne zarządzanie zespołem. Ponownie przeczytaj ofertę pracy zamieszczoną przez przedstawiciela firmy, do której aplikujesz oraz z innymi propozycjami pracy wskazującymi podobne wymagania i obowiązki. Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich punktów wybierz 4 lub 5 mocnych stron najlepiej pasujących do oferty zgłoszonej przez rekrutera.

Jak odnaleźć swoje mocne strony?

Jeżeli kandydat podczas rozmowy przyzna, że nie posiada żadnych mocnych stron, jego odpowiedź wywrze niekorzystny wpływ na wynik rekrutacji i przekreśli szanse na zdobycie pracy. Podobnie stanie się w przypadku osób nieprzygotowanych do spotkania, które zdecydują się podać kilka przypadkowych cech niemających zbyt wiele wspólnego ze specyfiką stanowiska, na jakie aplikują. Warto rzetelnie przemyśleć kwestię posiadanych zalet i poszukać w sobie cech nawiązujących do wymagań rekrutera.

Jak przedstawiać swoje mocne strony podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Opowiadając o swoich zaletach, należy mówić swobodnie, pewnie i szczerze, by zwiększyć swoją wiarygodność. Kłamstwa padające w trakcie spotkania rekrutacyjnego można z łatwością zweryfikować. Nauczenie się na pamięć krótkiej przemowy również nie przyniesie zamierzonego efektu – recytowanie wyuczonych formułek wypadnie sztucznie i nie przekona potencjalnego pracodawcy. Prezentowane atuty muszą mieć przełożenie na rzeczywistość, dlatego dobrze jest poprzeć dane zalety konkretnymi przykładami. Nie umniejszaj przy tym swoich osiągnięć, ale nie popadaj też w samouwielbienie. Zachowaj umiar i z wyważeniem przedstawiaj najistotniejsze fakty. Jeśli stwierdzisz, że Twoją zaletą jest elastyczność, opowiedz o tym, jak szybko i sprawnie udało Ci się dostosować do nowych warunków lub obowiązków po tym, gdy ktoś nagle odszedł z pracy lub pilnie potrzebował zastępstwa. Gdy powiesz, że umiejętnie zarządzasz czasem, wspomnij o sytuacji, w której odpowiednia organizacja obowiązków pozwoliła Ci skutecznie wykonać trudny, skomplikowany projekt.

Aby wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów i zwiększyć swoje szanse na odniesienie sukcesu, warto należycie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przed spotkaniem z rekruterem zdefiniuj swoje zalety, dostosuj je do wymagań potencjalnego pracodawcy i naucz się popierać swoje mocne strony odpowiednimi przykładami. Dzięki temu zaprezentujesz się jako osoba profesjonalna, pomysłowa i zaangażowana.