Żadna firma nie będzie dobrze prosperowała, jeśli nie zatrudni ludzi, którym będzie zależało na jej powodzeniu. Jeśli pracownicy są zmotywowani, ich praca jest efektywniejsza, a cele przedsiębiorstwa dobrze realizowane. Jak motywować pracowników, by osiągnąć zamierzony efekt?
Przede wszystkim rozpocząć od podziału metod motywowania na finansowe i pozapłacowe. Od lat obserwuje się, że motywowanie finansowe jest skuteczne, ale działa krótkofalowo. Dotyczy takich kwestii jak premie lub podwyżki. Pracownik szybko może się do nich przyzwyczaić i będzie oczekiwał, że pieniędzy będzie otrzymywał coraz więcej. Pozapłacowe sposoby motywowania spełniają o wiele efektywniej rolę motywatorów i są korzystniejsze dla pracodawcy.
Motywowanie bez wydawania dużych pieniędzy
Skuteczna motywacja może odbywać się bez dużych nakładów. Pracownik będzie doceniony i zmotywowany, kiedy otrzyma ustną pochwałę, pracodawca zaoferuje dodatkowe ubezpieczenie, bilety na wydarzenia kulturalne, basen lub siłownię, wyjazdy integracyjne, a także szkolenia. Do tego warto zadbać o rodzinną atmosferę w miejscu pracy, na przykład przez wspólne obchodzenie urodzin pracowników lub pomaganie im w wykonywaniu obowiązków w najtrudniejszych okresach. Wszystko, co będzie zaliczało się do pozafinansowych metod motywowania, zadziała skuteczniej, a pracodawca zapłaci o wiele mniej niż gdyby postawił na systematyczne wypłacanie premii.
Jednak i tutaj trzeba zachować ostrożność. Aby metoda była skuteczna musi dotyczyć tego, co rzeczywiście danego pracownika będzie motywowało. Każdy ma inne potrzeby. Szkolenie, które będzie fantastyczną nagrodą dla kogoś, kto pnie się po szczeblach kariery i praca jest dla niego najważniejsza, niekoniecznie będzie równie atrakcyjne dla kogoś mającego rodzinę i małe dzieci. Jak urozmaicić system motywacyjny i dopasować do pracowników? Dać im wybór!
Niech pracownik wybierze, co go motywuje
Pracodawcy coraz chętniej decydują się na nagradzanie pracowników online w systemach typu nais.pl. Na czym to polega? Za pośrednictwem platformy internetowej pracodawca może przydzielić konkretnej osobie pieniądze, które będzie mogła wykorzystać w różny sposób. W jednym miesiącu zdecyduje się na basen, w drugim na zakup książek, a w kolejnym postanowi, że chce kupić prezenty pod choinkę dzieciom. To rozwiązanie gwarantuje, że motywacja zostanie podtrzymana i nic nie będzie odgórnie narzucone. Pracownik sam będzie mógł określić, co będzie mu w danej chwili potrzebne.
Mało tego, pracownicy nie muszą długo czekać na nagrody. Za pomocą kilku kliknięć w komputerze przełożony będzie mógł przyznać środki całemu swojemu zespołowi lub poszczególnym osobom. Oznacza to dużą oszczędność czasu dla pracodawcy, który nie musi nieustannie głowić się nad tym, jak to zrobić, by system premiowy był satysfakcjonujący dla całego personelu. Natomiast pracownik ma pewność, że pracodawca chce mu zaoferować coś rzeczywiście atrakcyjnego, a nie coś, co jest zbędne lub wręcz uciążliwe. Metodę nagradzania internetowego warto uzupełniać o inne formy motywacji pozafinansowej opisane powyżej.
Artykuł został przygotowany we współpracy z nais.pl |