Wystawiając swoje mieszkanie na sprzedaż, należy przede wszystkim odpowiednio je wycenić i zamieścić ogłoszenie na najbardziej popularnych portalach internetowych. To jednak nie wszystko. Aby sprzedaż nieruchomości przebiegła pomyślnie, trzeba pamiętać o kilku innych działaniach, takich jak wykonanie drobnych napraw, odświeżenie koloru ścian, wykonanie dobrych zdjęć czy przygotowanie się do prezentacji. Przedstawiamy 5 najważniejszych kroków na drodze do sprzedaży mieszkania.

1. Jak wycenić mieszanie

Wyceniając mieszkanie, często popełniamy jeden z dwóch podstawowych błędów. Pierwszym z nich jest zbyt wygórowana cena, drugim – zbyt niska. W pierwszej sytuacji potencjalny nabywca może zostać zniechęcony do przyjrzenia się ofercie i nawet nie spróbuje podejść do negocjacji. W drugiej – może nabrać podejrzeń, że mieszkanie ma defekty – ukryte wady, które wpływają na niski koszt.

Wartość mieszkania możemy ocenić, przeglądając oferty podobne do naszej. Jeśli wyceniamy mieszkanie samodzielnie, musimy pamiętać, że na cenę składa się nie tylko stan samego mieszkania, ale też lokalizacja, stan budynku, wygląd klatki schodowej, obecność wind oraz otoczenie, np. przystanki komunikacji miejskiej, sklepy, szkoły, obecność terenów zielonych.

2. Przygotuj mieszkanie na sprzedaż

Zasada jest prosta – czyste, zadbane mieszkanie sprzeda się szybciej niż zaniedbane. Warto więc zainwestować w proste naprawy lub odświeżenie koloru ścian. Nie wydamy dużo, a szanse na szybką sprzedaż nieruchomości wzrosną.

Co możemy zrobić? Dokonajmy niezbędnych napraw – przymocujmy odpadające listwy, uszczelnijmy kapiący kran, zabezpieczmy urwany kontakt, odmalujmy brudne ściany (warto wybrać jasne, neutralne barwy). Możemy pokusić się także o odświeżenie starych mebli, zwłaszcza tych, które możemy zostawić kolejnym właścicielom.

Pamiętajmy też o schowaniu nadmiaru przedmiotów i osobistych pamiątek (np. zdjęć), które w oczach potencjalnych kupców będą zakłócać obraz mieszkania. Lokal powinien być neutralny.

3. Zdjęcia i ogłoszenie

Oczywiste jest, że potencjalni nabywcy, przeglądając oferty, dużą uwagę zwracają na zdjęcia. Po tym, jak przygotujemy nasze mieszkanie na sprzedaż stosując się do rad z poprzedniego punktu, musimy pamiętać, aby wykonać dobrej jakości, jasne i wyraźne fotografie. Zdjęcia najlepiej robić w dzień, kiedy światło jest najkorzystniejsze.

Konieczne jest też napisanie dokładnego i ciekawego opisu mieszkania, który będzie zwierał wszystkie najważniejsze informacje. Pomyślmy, które szczegóły byłyby dla nas najistotniejsze, gdybyśmy sami szukali nieruchomości. Opiszmy wszystkie atuty lokalu i to, co wyróżnia go na tle pozostałych.


5_krokow_do_sprzedazy_wt

4. Przygotuj się do wizyty potencjalnych nabywców

Pamiętajmy, że sprzedaż nieruchomości to transakcja jak każda inna, dlatego na potencjalnych klientach należy wywrzeć jak najlepsze wrażenie. Mieszkanie musi być bardzo dokładnie posprzątane i przewietrzone. Dobrze działa też odpowiedni aromat – na przykład zapach świeżo zaparzonej kawy lub chleba bądź wanilii. Wystarczy też, jeśli podgrzejemy w piecyku kupiony wcześniej aromat spożywczy.

Podczas prezentacji bądźmy mili i uśmiechnięci. Oprowadźmy gości po mieszkaniu, opowiedzmy o jego zaletach, udzielmy odpowiedzi na wszystkie pytania, a na koniec pozwólmy im spędzić kilka chwil na oglądaniu mieszkania w samotności.

5. Formalności

Ważne jest także przygotowanie niezbędnych dokumentów. Powinniśmy dysponować odpowiednimi takimi, które zaświadczają o tym, że to my jesteśmy właścicielami nieruchomości, np. kopią aktu notarialnego, wypisem z miejscowego planu zagospodarowania terenu.

Po tym, jak znajdziemy osoby chętne do zakupu mieszkania, musimy koniecznie pamiętać o zabezpieczeniu swoich interesów. Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania jest dokumentem, który powinien zostać sporządzony przez notariusza. W przypadku gdy kupujący nie mogą dokonać transakcji natychmiast, ponieważ czekają na decyzję banku w sprawie kredytu hipotecznego, podpisanie takiej umowy jest wręcz konieczne – umowy ustne nie mają mocy prawnej. Możemy też zabezpieczyć się finansowo i poprosić o wpłacenie zadatku.

Chcesz znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu oraz dowiedzieć się więcej o całym procesie? Sprawdź narzędzie Navidom!