Oszczędzanie na swoją przyszłość stało się dzisiaj bardzo ważnym tematem społecznym. Jak się okazuje, na emeryturze drastycznie zmniejsza się jakość życia – jest to spowodowane niskimi stawkami emerytalnymi w naszym kraju. Dlatego też coraz więcej osób stara się znaleźć jakiekolwiek zabezpieczenie finansowe, dzięki czemu będzie w stanie bez zmartwień przeżyć tzw. jesień życia.

Trzeba przyznać, że produktów i usług związanych z oszczędzaniem jest na rynku naprawdę dużo. Jedne obarczone większym ryzkiem, dające też większe zyski, inne za to pewne, lecz nie gwarantujące dużych zysków. Na co więc należałoby się zdecydować, szukając dodatkowych środków na emeryturę? Jednym z rozwiązań, które w naszym kraju stosuje się od niedawna, są tzw. odwrócone hipoteki – czym jest ten produkt i czym się charakteryzuje?

Odwrócona hipoteka – co to?

Odwrócony kredyt hipoteczny jest usługą finansową, z której skorzystać może każdy, najczęściej jednak decydują się na nią osoby starsze – które chcą zabezpieczyć swoją sytuację finansową. Całość polega na tym, że jako właściciele domu lub mieszkania, przekazujemy je na rzecz usługodawcy, zachowując jednak możliwość zajmowania danego lokalu do końca życia.

W ramach umowy o odwróconym kredycie hipotecznym, otrzymujemy od banku daną sumę pieniędzy czy też kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Spłata długu może zostać dokonana już po śmierci dłużnika (mogą to zrobić choćby spadkobiercy), jeżeli ich nie ma lub nie spłacą oni zaległości, nieruchomość zostanie własnością banku.

Jako kredytobiorcy zostajemy właścicielami nieruchomości aż do chwili naszej śmierci. Jednak w umowie zawarte są też nasze obowiązki. Chodzi głównie o to, że nieruchomość, a w zasadzie jej stan nie może się pogorszyć.

Jak skorzystać z odwróconej hipoteki?

Największą zaletą odwróconej hipoteki, jest fakt, że aby zaciągnąć takie zobowiązanie nie będziecie musieli dfokumentować waszych zarobków czy udowadniać zdolności kredytowej. Całkowitym zabezpieczeniem jest w tym przypadku nieruchomość. O odwróconą hipotekę mogą więc ubiegać się osoby  z nikim lub nawet zerowym dochodem. Każdy więc właściciel nieruchomości może uzyskać odwrócony kredyt hipoteczny.

Cały proces można w zasadzie zamknąć w trzech krokach:

  • Nim dojdzie do sporządzenia umowy niezbędna będzie wycena. Fundusz na własny koszt wysyła do klienta rzeczoznawcę. Niestety, jeżeli chcemy wskazać własnego rzeczoznawcę, będziemy musieli zrobić to na własny koszt.
  • Na podstawie wyceny, fundusz oblicza jakie kwoty będzie wypłacał właścicielowi mieszkania. Trzeba jednak wiedzieć, że nie są to ogromne sumy – chociaż wszystko zależne jest od ceny nieruchomości i wieku klienta. Im starsza osoba i im droższe mieszkanie, tym większe będą wypłacane kwoty.
  • Właściciele i przedstawiciele funduszu muszą następnie stawić się w kancelarii notarialne. Za taką usługę również płaci fundusz. Po podpisaniu umowy mieszkanie przechodzi na własność funduszu. Były właściciel ma jednak prawo do dożywotniego mieszkania w danej nieruchomości (taki zapis musi znaleźć się w umowie notarialnej).