Aby korzystać z samochodu, nie trzeba posiadać go na własność. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się usługi najmu długoterminowego pojazdów. Na jak długo można wynająć auto i jakie zalety ma taka usługa?

 

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodów?

Wynajem długoterminowy samochodu to umowa najmu, w ramach której osoba wynajmuje pojazd na dłuższy okres, zwykle od 1 roku do 3 lat.

 

Ten rodzaj wynajmu może być atrakcyjną propozycją dla osób, które potrzebują samochodu na dłuższy okres, ale nie chcą decydować się na kredyt lub leasing pojazdu.

 

Warto wskazać, że wynajem długoterminowy samochodów może być dobrym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych, które potrzebują pojazdu do prowadzenia działalności czy do codziennych dojazdów do pracy.

 

Wynajem długoterminowy samochodów – zalety

Wynajęcie auta długoterminowo jest związane z wieloma zaletami, na przykład są to:

  • brak konieczności wydawania sporej sumy na kupno auta

  • większa elastyczność związana z korzystaniem z pojazdu

  • brak formalności związanych z rejestracją pojazdu

  • brak potrzeby prowadzenia przeglądów

  • brak konieczności kupowania ubezpieczenia

  • szybki dostęp do pomocy w razie problemów z samochodem

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając długoterminowy wynajem aut?

Gdy planuje się wynajem długoterminowy samochodów, duże znaczenie ma uwzględnienie poniższych kwestii:

 

Cena

Długoterminowy wynajem samochodów jest zwykle tańszy niż wynajem krótkoterminowy, ale dokładna cena będzie zależeć od rodzaju samochodu, czasu trwania wynajmu i wypożyczalni. Warto wobec tego porównać dostępne oferty przed sygnowaniem umowy.

 

Ubezpieczenie

Trzeba sprawdzić, jaki rodzaj ubezpieczenia jest zawarty w umowie najmu i czy potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie, aby uzyskać lepszą ochronę. Warunki i koszty dotyczące ubezpieczenia różnią się w zależności od wypożyczalni.

 

Limity dotyczące przebiegu

W przypadku niektórych długoterminowych wypożyczalni samochodów mogą obowiązywać limity dotyczące przebiegu lub opłaty za przekroczenie określonej liczby przejechanych kilometrów. Warto wobec tego sprawdzić umowę najmu pod kątem tych ograniczeń.

 

Warunki utrzymania pojazdu

Przed skorzystaniem z najmu długoterminowego należy dowiedzieć się, jakie są warunki dotyczące utrzymania pojazdu. Często do dyspozycji jest kilka osobnych pakietów, które można dobrać do własnych preferencji.

 

Elastyczność umowy

Warto poszukać wypożyczalni, która w razie potrzeby zapewni odpowiednią elastyczność w zakresie zmiany czasu trwania wynajmu lub typu pojazdu, gdy pojawi się potrzeba wybrania innego modelu.