Długoterminowy wynajem samochodów to coraz częściej wybierana alternatywa dla zakupu samochodu lub leasingu, szczególnie w przypadku firm, które potrzebują poszerzyć swoją flotę. To coraz popularniejsze rozwiązanie, które cieszy się zainteresowaniem na całym świecie. Jak działa wynajem długoterminowy, co otrzymasz w ramach wynajmu długoterminowego i jakie są zalety takiego rozwiązania?

Na czym polega długoterminowy wynajem samochodów?

Zakup nowego auta często wiąże się z dużym, jednorazowym kosztem. Posiadanie, opłacanie i serwisowanie własnej floty pojazdów to często zbyt duże wydatki zarówno dla właścicieli firm, jak i osób fizycznych. Co więcej, auto na własność to także koszty związane z ubezpieczeniem, przeglądami i możliwymi awariami, a w ramach upływających lat, obniża się wartość pojazdu. Jeśli zakup samochodu to dla Ciebie nieopłacalne przedsięwzięcie, najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem długoterminowy samochodów używanych.

Każde samochody pod wynajem zwykle posiadają podany rok produkcji i udokumentowany przebieg, aby najemca wiedział, z jak nowym samochodem ma do czynienia. Wynajem samochodów używanych polega na umożliwieniu najemcy używania samochodu według swoich potrzeb w zamian za uiszczanie opłaty, jaką jest comiesięczna rata ustalona w umowie wynajmu. Sporządzenie umowy wynajmu obejmuje dopasowanie wymagań do możliwości finansowych najemcy i przeznaczenia auta. Zasady zwykle nie są odgórnie narzucane, a wynajmujący pozwala negocjować wysokość miesięcznego czynszu. Co znajduje się w umowie wynajmu?

Wynajem długoterminowy - co zawiera umowa?

Podpisując umowę wynajmu najemca i wynajmujący ustalają warunki współpracy, do których zalicza się:

  • Czas trwania umowy - Zwykle okres najmu trwa od 12 miesięcy do kilku lat, w zależności od potrzeb.
  • Wykup pojazdu po zakończeniu umowy lub jego brak - Często wynajem kończy się zakupem używanego pojazdu po zdecydowanie niższej cenie niż rynkowa i nierzadko z gwarancją od wynajmującego.
  • Limit kilometrów i zasady po przekroczeniu limitu - Warto znać cenę za nadprogramowe kilometry, aby nie zaskoczyć się rachunkiem na koniec miesiąca.
  • Usługi dodatkowe, wybór pakietów serwisowych obejmujących obsługę samochodu -Nie tracisz czasu na szukanie najtańszego ubezpieczenia OC/AC/NNW i nie ponosisz dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją samochodu,  np. wymiana i przechowywanie opon, obsługa serwisowa, samochód zastępczy w przypadku awarii lub wypadku i inne.
  • Miesięczna rata za wynajem auta - Zsumowane wszystkie wcześniej ustalone opłaty.

Czym się różni wynajem długoterminowy od leasingu?

Leasing polega na zawarciu umowy pomiędzy leasingodawcą (finansującym) a leasingobiorcą (użytkownikiem pojazdu). Koszt leasingu jest zdecydowanie większy niż koszt wynajmu długoterminowego, gdyż każda rata zawiera także spłatę samego pojazdu, dodatkowo powiększoną o marżę (zarobek finansującego). W przypadku wynajmu korzystający nie spłaca wartości samochodu, a raty zawierają opłaty za samo użytkowanie samochodu jedynie powiększone o marżę.

Długoterminowy wynajem aut - koszt

Całkowity koszt w wynajmie długoterminowym określony jest w różnych sposobach finansowania samochodu. Cenę kształtuje przede wszystkim rok produkcji i stan techniczny pojazdu, ale także wybrany pakiet usług dodatkowych. Zwykle koszt wynajmu długoterminowego wynosi około 1400 zł miesięcznie (w przypadku nowoczesnych samochodów elektrycznych), co jest zdecydowanie niższą ratą niż w przypadku samochodów branych w leasing. Do kosztów należy doliczyć także zużywane paliwo i możliwe opłaty po przekroczeniu limitu kilometrów.

Czy wynajem długoterminowy jest dla osób prywatnych?

Zwykle wynajem długoterminowy kojarzony jest z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, które chciałyby wyposażyć w firmę w dodatkowe samochody służbowe, ale bez kupowania pojazdu za gotówkę. Auto może być jednak wynajmowane także przez klientów indywidualnych, którzy nie zamierzają kupować nowego samochodu, lub potrzebują samochodu zastępczego np. na czas naprawy auta. Co więcej, wynajem używanego pojazdu to także doskonała okazja umożliwiająca testowanie samochodu, który nam się podoba.

Wynajem długoterminowy samochodu - zalety

Stabilność finansowa

Jedną z najważniejszych zalet wynajmu długoterminowego jest to, że opłata ma zawsze stałą wysokość, bez wciąż zmieniających się stawek i wymagań. W przypadku wyboru pakietów serwisowych koszt napraw, serwisów oraz wysokość opłat eksploatacyjnych również są stałe. To pozwala na dokładne zaplanowanie wydatków firmy lub rodziny bez zamartwiania się o możliwe zmiany w kolejnych miesiącach.

Korzyści dla firmy

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą opłata za finansowanie samochodów może stanowić koszty uzyskania przychodu. Co więcej, wynajem długoterminowy nie ogranicza zdolności kredytowej przedsiębiorstwa i nie blokuje jego kapitału, ograniczając wystąpienie problemów finansowych w firmie.

Brak wpłaty własnej

W przeciwieństwie do leasingu, wynajem długoterminowy nie wymaga wpłaty wkładu własnego przy podpisywaniu umowy. Jedynym zobowiązaniem finansowym są comiesięczne, wcześniej omówione opłaty.

Oszczędność czasu

Korzystający z pojazdu nie traci czasu na czynności związane z serwisowaniem auta, wymianą opon, czy koniecznością dokonywania przeglądów. Wszelkie udogodnienia zawarte w pakietach serwisowych wykonywane są przez wynajmującego, dzięki czemu najemca ma za zadanie tylko dbać o samochód, jeździć nim i tankować go ;).

Duży wybór pojazdów

Wynajem długoterminowy pojazdów używanych staje się coraz popularniejszym przedsięwzięciem w naszym kraju. We flotach wynajmujących pojawia się coraz więcej młodych samochodów w doskonałym stanie technicznym i z małym przebiegiem, dzięki czemu najemca może dopasować model pojazdu do własnych potrzeb.

Szybkie formalności

Firmy wynajmujące pojazdy zwykle załatwiają formalności w szybki i łatwy sposób. Co więcej, weryfikacja klientów zwykle jest mniej rygorystyczna niż np. w przypadku banków przed udzieleniem kredytu.

Bez wybiegania w przyszłość

Choć to kwestia sporna, zaletą można nazwać brak konieczności martwienia się o utratę wartości pojazdu przez kolejne lata jego użytkowania. Wynajmujący tylko korzysta z pojazdu, nie zastanawiając się, ile będzie on warty po rozwiązaniu umowy.

Ciekawostka

Czy wiesz, że długoterminowy wynajem samochodów używanych początkowo był najpopularniejszym sposobem finansowania floty w krajach zachodnich? Z zebranych informacji wynika, że na takie rozwiązanie decyduje się aż 80% przedsiębiorstw! W Polsce wynajem długoterminowy wciąż zyskuje na popularności, a firmy oferują coraz to lepsze pojazdy do wynajęcia - od codziennych osobówek z manualną skrzynią biegów, po eleganckie i nowoczesne samochody „w automacie”. Szacuje się, że Polacy w ten sposób finansują już co piąte firmowe auto.

Podsumowanie

Długoterminowy wynajem samochodów używanych to doskonała opcja dla osób, które nie chcą kupować nowego auta za gotówkę, lub które potrzebują pojazdu np. na okres kilku miesięcy. Wynajem pojazdów to przede wszystkim wygoda połączona z niskimi i stałymi kosztami. Przed podjęciem decyzji warto jednak szczegółowo dopytać fachowców o warunki umowy, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.