Firmowe auto jest w wielu przypadkach koniecznością, jednakże kupowanie go za gotówkę jest sporym obciążeniem finansowym, szczególnie w przypadku małych podmiotów gospodarczych. Jedną z najpopularniejszych form finansowania firmowego auta jest leasing, co jest świetną alternatywą dla przedsiębiorców, którzy nie mają co liczyć na uzyskanie kredytu bankowego. Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Wady i zalety auta w leasingu


1. Argumenty przemawiające na korzyść leasingu


Zaletą leasingu jest to, że możliwe jest odpisanie rzeczywistego kosztu miesięcznej raty, która może być zmienna. Jest to więc świetna opcja dla firm potrzebujących wysokich kosztów w momencie podpisania umowy. Stawiając na leasing operacyjny, przedsiębiorca spłaca całą wartość pojazdu w comiesięcznych ratach, które można dopisać do kosztów uzyskania przychodu, co z kolei pozwala czerpać korzyści podatkowe. Obecnie można także skorzystać z nowej formy leasingu, która polega na spłacaniu jedynie utraty wartości auta podczas trwania okresu leasingowego. 


Dobrą wiadomością dla leasingobiorcy jest to, że po zakończeniu umowy może on wykupić samochód na własność za niewielką kwotę, która została wcześniej ustalona w umowie. Inną opcją jest zostawienie pojazdu dealerowi i ponowne skorzystanie z usług leasingu. 

Korzystne jest także zdecydowanie się na połączoną ofertę leasingu z opieką techniczną i ubezpieczeniową, dzięki czemu leasingobiorca nie ponosi kosztów ewentualnych awarii auta. 


2. Leasing nie taki kolorowy?


Znaczącą wadą leasingu jest to, że przedmiot umowy jest własnością firmy leasingowej, a więc na skutek jej upadłości, auto może zostać odebrane przedsiębiorcy na rzecz wierzycieli. Minusem jest także utrudnione wypowiedzenie umowy czy skrócenie czasu jej trwania. Trzeba też pokreślić fakt, że zakres uprawnień leasingodawcy jest znacznie szerszy niż leasingobiorcy. Ma to duże znacznie w przypadku zwłoki w wykonaniu zobowiązań zawartych w umowie. Jeśli przedsiębiorca decyduje się na leasing finansowy, to musi liczyć się z koniecznością poniesienia ryzyka cenowego i rzeczowego. Jest on również zobowiązany do terminowego uiszczania opłat nawet w przypadku niemożliwości korzystania z auta z powodu jego utraty czy uszkodzenia. 


Przedsiębiorcom mającym dylemat odnośnie wyboru formy finansowania firmowego auta, zaleca się skorzystanie z fachowego doradztwa, które oferują biura rachunkowe Poznań, zajmujące się prowadzeniem kompleksowej księgowości dla firm.