Każdej wiosny każdy podatnik musi rozliczyć się z fiskusem. Podstawą do tego jest odpowiednie wypełnienie formularzu PIT-37 na podstawie danych otrzymanych od pracodawcy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą skorzystać z różnych ulg, dzięki którym mogą zapłacić niższy podatek dochodowy. Warto poznać swoje prawa i wykorzystać zdobyte informacje podczas wypełniania tegorocznego formularza.

Jedną z najbardziej popularnych ulg wykorzystywanych przez wielu jest ulga prorodzinna. Przysługuje ona na każde dziecko, jakie posiada podatnik. Na pierwsze i drugie dziecko przypada do 1112 zł rocznie, na trzecie do 2000 zł a na czwarte i kolejne do 2700 zł. Jeżeli jednak podatnik wychowuje tylko jedno dziecko, ulga przysługuje jedynie osobom, które nie przekroczyły limitu przychodów, które wynosi 112 tysięcy złotych i 56 tysięcy, w przypadku samotnego wychowywania dziecka.

Ulga rehabilitacyjna pozwala odliczyć od uzyskanego dochodu kwotę wydaną na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (osoby niepełnosprawne). Mogą to być na przykład opłaty za opłacenie przewodników osób niewidomych oraz wydatki na transport osoby niepełnosprawnej.

Niektórym osobom przysługuje również ulga za darowizny na cele publiczne i społeczne. Maksymalnie można odliczyć w ten sposób 6% dochodu podatnika. Rzeczą, która na pewno zainteresuje wiele osób jest ulga dla krwiodawców. Za każdy oddany litr krwi należy się aż 130 zł ulgi.

Osoby mające podpisane umowy z dostawcami internetu mogą odliczyć sumę rocznych opłat z tego tytułu od podatku. Maksymalnie można odliczyć do 760 zł, jednak ulga przysługuje tylko dwa lata z rzędu.

Osoby mieszkające w innej miejscowości niż miejsce pracy mogą ubiegać się o ulgę za dojazd do pracy jeżeli całkowity koszt dojazdów przekracza zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. Niestety z takiej ulgi można skorzystać tylko jeśli dojeżdża się komunikacją publiczną (pociągiem lub autobusem). 

Istnieje również możliwość rozliczania się z podatku wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, jeśli wychowuje się je samotnie. Niestety aby było to korzystne rozwiązanie, jeden współmałżonek powinien przekroczyć próg dochodowy z podatkiem 32% lub tylko jeden małżonek powinien otrzymywać dochody.

Dowiedz się więcej o ulgach podatkowych na stronie www.rozliczeniepit.pl/ulgi-i-odliczenia/. Znajdziesz tam również darmowy program do rozliczenia PIT, który ułatwi prawidłowe wypełnienie formularza i jego wysyłkę do urzędu skarbowego.