Zwolnienia pracowników nigdy nie są rzeczą łatwą, zarówno jeśli chodzi o samego zwalnianego jak i o pracodawcę. Nie ma z tym wielkich kłopotów gdy mówimy o krótkim stażu pracy, jednak gdy współpracowaliśmy z kimś przez wiele lat, nie jest tak łatwo po prostu powiedzieć sobie "do widzenia".

Wsparcie po zwolnieniu

Czasami jednak rozwiązanie umowy jest koniecznością. Dzieje się to zwłaszcza w sytuacjach, gdy następuje duża restrukturyzacja przedsiębiorstwa, wiele stanowisk jest likwidowanych, na ich miejsce powstają nowe. Czasami nie ma możliwości przeniesienia pracownika bezpośrednio na inne stanowisko, wtedy zwolnienie jest niestety nieuniknione. Bywa też, że dzieje się to w momencie, gdy firma przejmowana jest przez nowych właścicieli. Aby dbać o wizerunek przedsiębiorstwa, warto zrobić jakiś ukłon w stronę pracowników, z którymi współpracowało się przez wiele lat, a teraz trzeba się pożegnać. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tak zwanego outplacementu. Chodzi tu o opłacenie dla pracownika specjalnego programu, który pomoże mu ze znalezieniem nowej pracy, podpowie gdzie jej szukać, jak przejść pomyślnie przez rozmowę kwalifikacyjną i tak dalej. Jest o bardzo ważne zwłaszcza jeśli chodzi o tych pracowników, którzy byli zatrudnieni bardzo długo i wypadli już z obiegu, jeśli chodzi o poszukiwanie nowej pracy w nowych czasach.

Wykup programu

Aby załatwić pracownikom program taki, jak opisany powyżej, należy skorzystać z usług jednej z firm, która outplacement prowadzi. Odwiedźmy więc stronę https://outplacementkalkulator.pl, gdzie znaleźć można kompleksową ofertę programu wsparcia dla zwalnianych pracowników. Kalkulator pomoże nam wybrać odpowiedni rodzaj usługi, a następnie będziemy mogli poznać jej koszty. Tutaj od razu chcemy wyraźnie zaznaczyć, że ta inwestycja się opłaca, ze względów wizerunkowych. Pracownik zwolniony od tak, po wielu latach pracy, będzie bowiem miał wielki żal i może świadomie lub nieświadomie obniżać opinię o naszej firmie, wykorzystując do tego różne kanały komunikacji (rozmowy, internet). Jeśli żegnając się pokażemy mu, że nie jest nam obojętny jego los w przyszłości, na pewno będziemy później przedstawiani w zupełnie innym świetle. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy zwalniana jest cała grupa pracowników. Outplacement kalkulator pozwala nam wybrać zarówno program dla jednej osoby, jak i dla całkiem sporej grupy pracowników.

Umiejętne wykorzystanie outplacementu w czasie zwolnień długoletnich pracowników pozwala firmie na zachowanie twarzy, a ludziom daje szansę na utrzymanie dobrego poziomu życia. Można powiedzieć, że są tu właściwie same zalety, dlatego zdecydowanie warto w to inwestować.