Zawód księgowego wyobrażamy sobie jako uzupełnianie rzędów tabelek i zliczanie określonych danych. Poniekąd jest to bliskie prawdy, jednak składa się na to jeszcze wiele innych czynności i stosowny zasób wiedzy. Ile zarabia księgowy w Polsce?

Ile zarabiają księgowi w Polsce?

Księgowi z reguły zajmują się wszystkim, co związane ze sferą rachunkową przedsiębiorstwa. W tym zakresie znajduje się prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy też obliczanie podatków i przygotowywanie niezbędnych deklaracji. Do tego niezbędna jest cierpliwość i znajomość przepisów prawa. Wynagrodzenie księgowe zależne jest zatem od jego doświadczenia oraz wiedzy. Z tego względu na odmiennych stanowiskach odczuwalne będą różnice w wysokości płacy.

W Polsce mediana zarobków na początku 2023 roku wyniosła 4 283 zł brutto. Tyle średnio zarabiają księgowi, natomiast widełki płacowe kształtują się na poziomie 3 616 zł - 5 109 zł brutto. Warto jednak zauważyć, że wyniki wskazują na to, iż 25% osób wykonujących zawód ściśle związany z księgowością zarabia poniżej dolnej granicy, gdzie równocześnie drugie 25% osiąga wynagrodzenie powyżej górnej granicy widełek.

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia księgowego?

Potencjalni pracodawcy na rynku zazwyczaj podają w ogłoszeniu listę wymaganych umiejętności oraz minimalne akceptowalne doświadczenie. Z tego względu na stanowisko asystenta ds. księgowości wystarczy podstawowa wiedza z zakresu rachunkowości i średnie wykształcenie. Doświadczenie zazwyczaj nie jest wymagane, chociaż plusem jest, jeśli mamy na koncie ukończone praktyki księgowe. Przykładowe oferty pracy, w tym przypadku z Poznania, znajdziesz tutaj: https://www.gowork.pl/praca/ksiegowa;st/poznan;l. Analogicznych warunków zatrudnienia, jak i ilości ogłoszeń można spodziewać się w innych dużych miastach w Polsce.

Wyższe stanowiska, takie jak specjalista ds. księgowości czy też główny księgowy wiążą się z wyższymi stawkami, ale również wymagają większego doświadczenia w branży oraz pełnej wiedzy na temat rachunkowości, systemów księgowych czy też przepisów prawa. Dodatkowo istotną kwestią, jeśli chodzi o zarobki, jest firma, w jakiej się zatrudnimy. Księgowość to szeroka branża, więc okazuje się być potrzebna w rozmaitych firmach. Tym samym możemy pracować w korporacji czy małych firmach, gdzie zarobki są stosunkowo niskie lub też zdecydować się na biuro rachunkowe czy własną działalność, co może dla nas oznaczać wyższe zarobki

Wynagrodzenie i korzyści ponadpłacowe - jak negocjować?

Dobrym polem do negocjacji jest rozszerzenie swoje doświadczenia o ponadstandardowe kursy czy też zdobywanie doświadczenia rozszerzając jednocześnie naszą specjalność. W ten sposób przy pozytywnie rozpatrzonej rozmowie o pracę możemy negocjować ostateczną wysokość wynagrodzenia lub też starać się o dodatkowe bonusy w postaci prywatnej opieki medycznej czy też dofinansowania dalszych szkoleń. Perspektywa rozwoju w pracy księgowego wiąże się również zwiększeniem przyszłej stawki płacowej po zmianie stanowiska pracy. W ten sposób pniemy się po szczeblach kariery, zdobywając kompleksową wiedzę i dążąc do wyższych zarobków.