Wiele mówi się obecnie o tym, że znacząco spadł w Polsce poziom bezrobocia. Coraz mniej osób narzeka na problemy ze znalezieniem pracy, pomimo tego, że same płace raczej nie rosną. Okazuje się jednak, że szereg pracodawców bardzo skarży się na problemy ze znalezieniem odpowiedniego pracownika dla siebie.

Najczęściej sytuacja ta dotyczy kluczowych stanowisk dla firmy. Faktycznie, nie ma bowiem problemu ze znalezieniem osób odpowiednich do pracy w sklepie odzieżowym lub spożywczym, czy też do pracy w biurze.

Problem pojawia się wówczas, kiedy zwalniają się stanowiska kreatywne, wymagające wielu umiejętności i odpowiednich cech charakteru, jak na przykład stanowiska managerskie. Okazuje się, że wielu absolwentów nawet kilku kierunków studiów wyższych poszukuje pracy, jednak nie udaje im się dostać zatrudnienia w wymarzonym zawodzie. Z czego to wynika?

Najczęściej takie stanowiska obsadzane są przez kandydatów wyłonionych przez tak zwanego headhuntera. Nie jest to zwyczajny pracownik działu human resources, który zaprasza na rozmowy kwalifikacyjne i przeprowadza takie spotkania. Jest to osoba, która samodzielnie, w sposób aktywny poszukuje odpowiedniego kandydata na posiadane stanowisko. Coraz więcej firm korzysta z pomocy takiej właśnie osoby, ponieważ najczęściej udaje jej się idealnie dopasować osobę do konkretnych zadań i do specyfiki firmy.

Profesjonalny headhunter zajmuje się przede wszystkim obserwowaniem rynku pracy. Doskonale powinien on zdawać sobie sprawę z tego, które nazwiska cenione są obecnie w branży najbardziej i jakie osoby w Polsce wybijają się spośród tłumów. Wcale nie muszą być to osoby, które zajmują obecnie wysokie stanowiska w swoich firmach. Zdarza się i tak, że headhunter zauważy kogoś, kto dopiero rozpoczął swoją przygodę w konkretnym zawodzie, jednakże posiada odpowiednie umiejętności i cechy charakteru, które pomagają mu w idealnej realizacji swoich obowiązków.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy taka praca jest trudna. Z pewnością nie należy ona do najłatwiejszych. Przede wszystkim, właściciel firmy zlecającej znalezienie odpowiedniego managera lub zarządzającego, pokłada wiele zaufania w zdanie headhuntera i zwyczajnie mu ufa. Nie musi oczywiście zatrudniać kandydata, jednak z pewnością liczy się ze zdaniem specjalisty. Poza tym, bardzo często jest to praca stresująca, ponieważ wymaga ona wielu wyjazdów służbowych. Bywa, że w poszukiwaniu odpowiedniego kandydata oraz przeprowadzeniu z nim rozmowy, konieczny staje się wyjazd do odległej części kraju, lub nawet zagranicę. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się taki wyjazd i ile on potrwa.

Niezwykle istotne w tej pracy są również umiejętności interpersonalne. Trzeba być twardym graczem i negocjatorem, ale jednocześnie należy umieć rozmawiać z ludźmi i zdobywać ich sympatię i zaufanie. Takie negocjacje często wymagają wiele wysiłku i zaangażowania, a nigdy nie wiadomo, czy cała operacja się powiedzie i przyniesie spodziewane rezultaty.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi WiedzaiKariera.pl .