Płynna komunikacja z kandydatami i pracownikami, automatyzacja zadań i oszczędność kosztów - system rekrutacyjny ATS skutecznie odciąża HR z pracy administracyjnej i skraca czas trwania rekrutacji. Gwarantuje także liczne korzyści dla całego przedsiębiorstwa, bez względu na jego rozmiar i branżę, w której działa. Czym dokładnie jest system ATS i jakie są korzyści z jego wdrożenia?

System ATS, czyli co? Czym jest Applicant Tracking System? 

ATS, czyli Applicant Tracking System, to w wolnym tłumaczeniu system do śledzenia aplikacji. Wdrażając go w firmie (bez względu na rozmiar i profil przedsiębiorstwa), na jednej platformie zbierzesz potrzebne dane o aplikacjach kandydatów (z różnych źródeł), szczegółowo zaplanujesz proces rekrutacji, m.in. zwiększysz jego efektywność i skrócisz czas jego trwania. Jakie funkcje powinien mieć dobry system ATS? Możesz to sprawdzić np. tutaj: https://elementapp.ai/wszystko-o-ats. O korzyściach z jego stosowania przeczytasz poniżej.

Jak działa system rekrutacyjny ATS? Jakie korzyści zapewnia?

Jak działa system rekrutacyjny ATS? Otóż jest on bazą danych - miejscem przechowywania aplikacji wielu kandydatów (jednak tylko tych, którzy pozytywnie przeszli preselekcję, a więc ich profile są zgodne z oczekiwaniami ogłoszeniodawcy). Pracodawca poszukuje kandydatów, których włącza w proces rekrutacji; pozostałe zadania (bezpośrednio związane z procesem rekrutacji) zostają w pełni zautomatyzowane. ATS skraca czas trwania rekrutacji, redukuje koszty i pozwala wybrać najlepszego kandydata. 

Jakie korzyści dla przedsiębiorstwa i HR zapewnia system ATS?

Wiesz już, że system ATS pozwala wygodnie zarządzać procesem rekrutacji. Równocześnie przyspiesza ten proces i minimalizuje związane z nim koszty. Jakie jeszcze korzyści dla przedsiębiorstwa i HR zapewnia? Otóż przede wszystkim pomaga szybciej zidentyfikować i wybrać najlepszych kandydatów, lepiej i bardziej efektywnie planować kolejne etapy rekrutacji oraz szybko i płynnie komunikować się z kandydatami oraz pracownikami firmy, współodpowiedzialnymi za zatrudnienie nowego pracownika (HR managerami, dyrektorami działów). Korzyści jest jednak o wiele więcej. ATS to także: 

- możliwość korzystania z gotowych szablonów ogłoszeń oraz zamieszczania ogłoszeń na wielu portalach równocześnie (multiposting); 

-  możliwość dokonywania automatycznej preselekcji zgłoszeń w celu wyselekcjonowania tych, które pozostają zgodne z wymaganiami pracodawcy;

- możliwość raportowania procesów rekrutacyjnych.

Jakie cechy ma najlepszy system ATS? Oprócz tego, że jest bardzo rozbudowany (proponuje wiele funkcjonalności), jest intuicyjny: obsługa aplikacji jest prosta. Oprogramowanie stanowi centralną bazę danych (zawiera wszystkie niezbędne dane na temat aplikujących kandydatów) i pozwala m.in. na:

- darmowe wyszukiwanie kandydatów w różnych miejscach, m.in. na Linkedin oraz portalach społecznościowych;

- wyszukiwanie kandydatów po treści CV, również jeśli zostało ono przesłane w formie pliku graficznego, odpowiedzi kandydatów na pytania rekrutacyjne lub komentarzy i notatek dodanych do ich profili;

- obsługę takich procesów, jak onboarding oraz exit interview.