W życiu nie wszystko da się przewidzieć. Czasem musimy mierzyć się z problemami, które wymagają od nas finansowej elastyczności. Niestety, nie każdy może sobie na nią pozwolić. W zależności od zarobków i comiesięcznych wydatków jesteśmy zmuszeni radzić sobie z kłopotami na inne sposoby. Jednak niezależnie od wszystkiego, kluczem do sukcesu jest tu rozsądek i stworzenie poduszki finansowej, która pozwoli skutecznie pokonać kryzys. Skąd wziąć gotówkę na nagłe wydatki? Podpowiadamy!

Początek drogi

Liczba niewiadomych, którym trzeba sprostać w codziennym życiu, bywa przytłaczająca. Zepsuty samochód lub domowa awaria wymagają od nas sporych inwestycji, na które zwykle nie jesteśmy gotowi. Z danych Eurostatu wynika, że większość Polaków nie odkłada miesięcznie więcej, niż 5 procent swoich zarobków. Choć ogólna suma naszych oszczędności rośnie z roku na rok, to pojedyncze kwoty nie są jednak zbyt wysokie. Jeszcze w 2017 roku 8,5% Polaków miało problem z regulowaniem rachunków, a 38,4% obywateli nie mogło sobie pozwolić na wakacje. Przy niskich zarobkach i braku wiedzy nie sposób stworzyć solidnej poduszki pieniężnego bezpieczeństwa. A umiejętność oszczędzania dopiero się u nas wykształca.

Bufor bezpieczeństwa

Wszystko to sprawia, że Polacy są na początku swojej drogi edukacji finansowej. Żeby uzbierać pieniądze na nagłe wydatki, muszą się do niej bardzo przyłożyć. Pierwszy krokiem jest tworzenie comiesięcznego, sumiennego budżetu domowego, w którym zapisujemy wszystkie wpływy na konto i wszystkie koszty codziennego życia. To podstawa nauki oszczędności. Najpierw musimy wiedzieć, ile realnie kapitału posiadamy.

Kolejnym etapem budowania bezpieczeństwa jest ograniczanie zakupów i, co za tym idzie, wydatków. Każdy następny miesiąc powinien przynosić oszczędności większe o 5%. I tak, z miesiąca na miesiąc, pula wolnych pieniędzy rośnie. Wszystkie te nadprogramowe środki najlepiej przelewać na oddzielne konto, np. oszczędnościowe. Dzięki temu nie będziemy mieć do nich tak łatwego dostępu i nie wydamy wszystkiego „przypadkiem”.

Sprawdzone firmy

Jeśli zaś nasza nagła potrzeba jest wyjątkowo kosztowna, możemy zdecydować się na wsparcie z zewnątrz. Dobra pożyczka gotówkowa sprawi, że nasze konto zasili dodatkowy kapitał, który będziemy mogli wykorzystać na opłacenie jakiegoś istotnego celu. Zanim jednak podpiszemy jakąkolwiek umowę, upewnijmy się, że instytucja, z którą chcemy podjąć współpracę, jest godna zaufania i sprawdzona. Wybierajmy tylko solidne banki i strońmy od przypadkowych „chwilówek”. Takie pożyczki gotówkowe mogą być niebezpieczne dla naszej przyszłej finansowej stabilności.

Zwracajmy uwagę na wysokość oprocentowania, RRSO, przeanalizujmy dodatkowe koszty. Tak, by mieć pewność, że nikt nie chce nas wprowadzić w błąd. Przekonajmy się najpierw, że będziemy w stanie spłacać raty i że kredyt nie będzie zbytnim obciążeniem dla naszego budżetu.

Dobrze nie tylko na zdjęciu

Dla niektórych z nas jedynym i najlepszym rozwiązaniem kryzysu jest pożyczka od rodziny czy przyjaciół. To dobry pomysł pod warunkiem, że będziemy ją skrupulatnie spłacać i nie nadwyrężymy zaufania bliskich osób. Bo tego, co stracimy, nie odkupią później żadne pieniądze. Dlatego z proszeniem o wsparcie u rodziny bywa różnie. Nie każdy może i chce się na to zdecydować. Jeżeli jednak mamy pewność, że oddamy rodzicom czy siostrze całą kwotę w terminie, możemy poprosić o pomoc. Bo bliscy przecież są też po to, by wspierać nas w trudnych chwilach.