Praca w dużej firmie lub korporacji najczęściej wiąże się z większym sformalizowaniem stosunków między pracownikiem a pracodawcą. Zależnie od działalności i charakteru danej firmy, będą różniły się przepisy dotyczące komunikacji oraz relacji pracownik-pracodawca. Najczęściej takie sformalizowanie będzie się wiązać z kontaktem za pomocą pism. Pracownik, który uważa, że powinien zarabiać więcej ze względu na jego kwalifikacje i doświadczenie, może w ten sposób uregulować ważne dla jego kariery sprawy. Pismo takie powinno mieć określoną zawartość. Ten krótki artykuł nam podpowie, jak takie pismo stworzyć.

Podanie o podwyżkę - w jakiej sytuacji?

Pracownicy najczęściej proszą o podwyżkę w sytuacji, gdy wiedzą, że ich doświadczenie oraz zakres obowiązków nie są adekwatne do zarabianych przez nich pieniędzy. Zdarza się to w polskich firmach bardzo często. Dostajemy umowę w nowym miejscu pracy, mija miesiąc i okazuje się, że nasz zakres obowiązków zwiększył się o dwa kolejne elementy. Co gorsza, ludzie pracują całe lata w jednej firmie na przykład wytwórczej, co wiąże się z mimowolnym podniesieniem ich wiedzy o działaniu danej firmy i znacznym przyśpieszeniu ich pracy, ale nie ma to żadnego przełożenia na wypłatę. Podobnie ludzie, którzy uwielbiają nieustannie się szkolić i podnosić swoje kwalifikacje, są często zaniedbywani przez pracodawcę, który przymyka oko na to, że pracownik inwestuje własne pieniądze w stanie się wyższej klasy specjalistą. Nie musi na szczęście tak być. Należy podjąć decyzję i napisać wniosek o podniesienie naszego wynagrodzenia.

Co ma zawierać wniosek o podwyżkę?

Wniosek jest dosyć prosty do napisania. Nie zapominajmy o dołączeniu dowodów (szkoleń, nagród, kursów) dla naszych argumentów. Ponadto nasze pismo powinno zawierać punkty zawarte poniżej:

  • w tytule warto stwierdzić, co jest tematem pisma,
  • data oraz miejsce, w którym sporządzono pismo,
  • imię i nazwisko osoby decydującej oraz adres firmy,
  • uzasadnienie, w którym warto wymienić nasze argumenty,
  • nasz podpis


Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia

 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o uwzględnienie mojego wniosku o podwyżkę wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę na stanowisku ……………………………………….

Moją prośbę uzasadnia to, iż w firmie jestem zatrudniony od …… lat i swoje obowiązki wykonywałem odpowiedzialnie, efektywnie i z pełnym zaangażowaniem. Potwierdzają to m.in. moje doskonałe relacje ze współpracownikami oraz przełożonymi.

Moje najważniejsze osiągnięcia w ostatnim okresie to:

  1. …………………………………………………………………………………………
  2. …………………………………………………………………………………………

Ponadto cały czas podnoszę swoje kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach, kursach i konferencjach, dzięki czemu realizuję swoje cele szybciej i efektywniej. Ostatnio uczestniczyłem m.in. w:

  1. …………………………………………………………………………………………..
  2. …………………………………………………………………………………………..

Obecnie powierzono mi dodatkowe obowiązki, które sumiennie wykonuję. Podniesienie wynagrodzenia dodatkowo zwiększyłoby moją motywację oraz satysfakcję z pracy.

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie argumenty są wystarczające do uzyskania podwyżki. Chętnie spotkam się osobiście, aby omówić mój wniosek bardziej szczegółowo.

Z poważaniem, .........................