Poznanie całkowitego kosztu kredytu i pożyczki określa Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, w skrócie RRSO. Składają się na nie wszystkie opłaty związane z zaciągnięciem zobowiązania. Jak obliczyć RRSO?

Co to jest RRSO?

Zanim zdecydujemy się na kredyt, dokładnie analizujemy całkowitą kwotę, jaką będziemy musieli zapłacić. Oprócz kwoty pożyczki, dochodzą jeszcze dodatkowe opłaty, wynikające z różnych czynników. Jeden z najważniejszych parametrów to wyrażana w procentach Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. RRSO to całkowity koszt kredytu, który ponosi pożyczkodawca. Zalicza się do nich:

  • prowizję - czyli to, co zarobi bank czy instytucja pozabankowa w zamian za pożyczenie Bieździedzy. Prowizja ustalana jest indywidualnie przez banki i inne instytucje,
  • oprocentowanie nominalne kredytu - określa odsetki, które trzeba zapłacić za zaciągnięcie zobowiązania. Najwcześniej podawana jest w stosunku rocznym,
  • opłaty dodatkowe - wynikające z ustaleń instytucji np. obowiązkowe ubezpieczenie.

Wszystko to uwzględnione jest w ratach, które spłaca pożyczkobiorca. Ponadto, RRSO wiąże się z wartością pieniądza w czasie. Jeżeli w czasie trwania umowy wartość pieniądza zmienia się, to również Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania ulega zmianie.

Jak obliczyć RRSO?

Przed zaciągnięciem zobowiązania, wiele osób zastanawia się jak obliczyć RRSO. Choć to dość skomplikowany wzór matematyczny, to można jednak spróbować samemu obliczyć. Z pomocą przychodzą kalkulatory, które dostępne są online. Są bardzo łatwe w obsłudze, dlatego nie powinno być najmniejszego problemu z obliczeniami. Takie kalkulatory mają puste pola, w których należy wpisać dane. Następnie kalkulator sam oblicza. Aby obliczyć Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania, należy przygotować następujące informacje:

  • Kwotę kredytu,
  • okres spłaty zaciągniętego zobowiązania,
  • oprocentowanie,
  • wysokość prowizji,
  • inne koszty,
  • rodzaj rat, czy są to równe czy malejące (równe lub malejące).

Każdy bank i firma pożyczkowa ma obowiązek rzetelnego poinformowania kredytobiorców o wszystkich wymienionych danych, a także o wysokości RRSO. W sytuacji, gdy instytucja odmówi lub nie wywiąże się z tego obowiązku, klient może zgłosić to do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

RRSO 0% - czy to jest możliwe?

Niektóre firmy pożyczkowe oferują chwilówki z RRSO 0%. Korzystając z takiej oferty, pożyczkodawca oddaje tyle, co pożyczka od instytucji pozabankowej. Taka forma zazwyczaj jest promocją dla nowych klientów.  Nie wiąże się z zarobkiem, bo nie ma prowizji. To chwyt marketingowy, poprzez który s pożyczkobiorcy przyciągają i zachęcają nowe osoby do skorzystania z ich oferty. Tak atrakcyjne warunki dotyczą w większość tylko zaciągnięcia zobowiązania po raz pierwszy. Kolejne są już płatne. Warto jednak zaznaczyć, że zaciągając zobowiązanie z RRSO równym 0%, pożyczka musi być spłacona w terminie. Jeżeli nie zostanie uregulowana w czasie określonym w umowie, konsekwencją są dodatkowe koszty.

Artykuł powstał we współpracy z pozyczkaposzukiwana.pl