Kredyt gotówkowy kojarzy ci się z niekończącymi się formalnościami i stosem dokumentów? Te czasy dawno już minęły – obecnie proces składania wniosku kredytowego jest uproszczony do minimum. Ponadto możesz błyskawicznie porównać dziesiątki ofert banków, wybrać opcję, która spełni twoje wymagania i już wkrótce cieszyć się dostępem do dodatkowej gotówki. Co zrobić, aby sprawnie przejść proces składania wniosku o kredyt i otrzymać go na jak najlepszych warunkach? Wyjaśniamy!

Po pierwsze – dokładnie przeanalizuj, ile pieniędzy chcesz pożyczyć

Nawet jeżeli masz dużą zdolność kredytową, a bank chce ci pożyć pokaźną kwotę, nie oznacza to, że warto iść na całość. Pamiętaj, że każdą otrzymana w formie kredytu gotówkę będzie trzeba spłacić –  i to z nawiązką.

Jeżeli zamierzasz wybudować basen w ogrodzie, zrobić generalny remont i wiesz, że nie obejdzie się bez wsparcia banku, zrób kosztorys prac. Pożycz tylko dokładnie tyle pieniędzy, ile rzeczywiście potrzebujesz na materiały budowlane i usługi fachowców. Kwota kredytu i raty będą możliwie niskie, a ich spłata nie będzie powodować dziury w domowym budżecie. To samo dotyczy tych, którzy wykorzystają środki z banku na szkolenia, kursy językowe, nowe auto czy zagraniczną podróż.

Po drugie – uważnie porównaj oferty banków

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Banki kuszą swoich przyszłych kredytobiorców atrakcyjnymi warunkami umów i obietnicą niskiej raty. Łatwo pogubić się w finansowym żargonie, dlatego warto zapoznać się z aktualnym rankingiem kredytów gotówkowych na finanse.rankomat.pl. To zestawienie najkorzystniejszych ofert z perspektywy kredytobiorcy.

Można też samemu porównać warunki kredytów. O tym, jakie są najpopularniejsze banki w Polsce, przeczytasz na https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jakie-sa-banki-w-polsce/. Możesz wejść na ich strony, dowiedzieć się więcej o warunkach umów kredytowych lub skorzystać z porównywarki internetowej.

Dla przyszłych kredytobiorców ważne są przede wszystkim:

  • RRSO i całkowita kwota do spłaty – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wyrażony procentowo całkowity koszt kredytu. Im RRSO jest niższe, tym lepiej dla kredytobiorcy. Natomiast całkowita kwota to konkretna suma, którą trzeba zwrócić bankowi;
  • warunki spłaty – sprawdź, co ci grozi, jeżeli nie będziesz w stanie spłacać rat w terminie. Dowiedz się, ile wynoszą ewentualne odsetki. Oprócz tego upewnij się, że kredyt będzie mógł być spłacony wcześniej – o ile pozwoli ci na to twoja sytuacja finansowa;
  • możliwy okres kredytowania – jeżeli nie możesz pozwolić sobie na comiesięczne płacenie bankowi większych kwot, znajdź kredyt, który można rozłożyć na nawet kilkadziesiąt rat. Pamiętaj jednak, że im dłuższy okres kredytowania, tym warunki umowy mogą być mniej preferencyjne dla kredytobiorcy.

Po trzecie – zawrzyj umowę online

Czasy, gdy umowę kredytową można było zawrzeć jedynie w placówce banku, dawno minęły. Obecnie formalności możesz dopełnić bez wychodzenia z domu, a decyzję kredytową otrzymać w jeden dzień. Ponadto dzięki porównywarkom kredytów masz możliwość wnikliwego i błyskawicznego przeanalizowania ofert wielu banków. Wykorzystaj to wszystko, aby szybko i sprawnie zawrzeć umowę kredytową na jak najlepszych warunkach.

Nie obawiaj się zawarcia umowy z bankiem. Kredyt możesz wziąć na atrakcyjnych warunkach i spłacać go tak, aby nie obciążać swojego budżetu.