Masz upatrzoną nieruchomość i zastanawiasz się, jak dostać kredyt na dom? W naszym poradniku znajdziesz kluczowe informacje na ten temat. Zerknij na poniższe kroki i zacznij działać!

  1. Jak dostać kredyt na dom i przygotować się finansowo?
  2. Jaki bank wybrać na kredyt hipoteczny?
  3. Jak ocenić ilość wkładu własnego?

Zacznijmy od punktu pierwszego, który wprowadzi Cię w ten ważny temat.

Jak dostać kredyt na dom i przygotować się finansowo?

Zacznijmy od tego, że do kredytu hipotecznego potrzebujesz zdolności finansowej. Banki będą oceniały Twój rodzaj zatrudnienia, wielkość dochodów, comiesięczne zobowiązania oraz historię kredytową. Kredyt na budowę domu lub jego zakup możesz dostać tylko wtedy, gdy taka weryfikacja zakończy się pozytywnie. Dla sprawdzenia zdolności kredytowej kluczowe znaczenie ma dokładne przedstawienie bankowi wszystkich dokumentów, które to potwierdzają. Aby uzyskać kredyt hipoteczny, udokumentuj zdolność kredytową takimi papierami jak:

  • zaświadczenie o dochodach;
  • kopia umowy o pracę lub innego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie;
  • wszystkie dokumenty potwierdzające zobowiązania finansowe (pożyczki, kredyty, alimenty itd.).

Co istotne zdolność kredytowa określana jest też na podstawie porównania tych dokumentów z nieruchomością, którą chcesz nabyć. Musisz więc dostarczyć też informacje na temat lokalu czy domu, który planujesz wybudować.

Jaki bank wybrać na kredyt hipoteczny?

Tutaj masz do wyboru dwa wariaty – zbieranie informacji na temat kredytów hipotecznych lub konsultacja z doradcą. Jeśli wybierzesz samodzielny kontakt z poszczególnymi bankami, zwróć uwagę na takie kwestie jak:

  • oprocentowanie;
  • prowizje;
  • ubezpieczenie kredytu;
  • sposób spłaty;
  • walutę;
  • okres kredytowania;
  • pozostałe warunki.

Oczywiście kredyt mieszkaniowy może Ci pomóc załatwić doradca. Taki specjalista np. z 3City Estate, pomoże przejść przez wszystkie formalności i odpowie na pytania w stylu „Jaki kredyt na dom wybrać” oraz „Ile mogę dostać kredytu na dom”. Pokaże Ci też, jaki wkład własny musisz przygotować, by dostać kredyt hipoteczny.

Jak ocenić ilość wkładu własnego?

Zwłaszcza dla młodych ludzi może to być spory problem. Z drugiej strony wyższy wkład umożliwi łatwiejszą spłatę kredytu przez korzystniejsze warunki po stronie banku. Nie chodzi jedynie o to, by otrzymać kredyt, ale by był on jak najtańszy. Dlatego spytaj doradcę o wiele ofert, oceń swoje możliwości i przeanalizuj warunki rynkowe. Jeśli mieszkania się nie sprzedają, banki będą skłonne obniżać wymagania.

Zastosowanie się do tych wskazówek pomoże Ci podjąć mądrą decyzję. Pamiętaj, że kredyt budowlany lub na mieszkanie to zobowiązanie na lata.