Zaskoczył cię nagły wydatek? Potrzebujesz pieniędzy na już, ale nie dysponujesz oszczędnościami lub nie chcesz ich „ruszać”? W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na kredyt gotówkowy. Dowiedz się, jak długo trzeba czekać na wydanie decyzji kredytowej przez bank oraz na wypłatę środków.

Kredyt gotówkowy z różnych powodów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków. Jedni decydują się na jego zaciągnięcie z uwagi na możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Inni – z powodu ograniczonych do minimum formalności. I to właśnie uproszczone procedury sprawiają, że tego rodzaju finansowanie można otrzymać w dość krótkim czasie.

Od czego zależy czas oczekiwania na kredyt gotówkowy?

To, ile będziesz czekać na wydanie decyzji kredytowej oraz wypłatę środków, zależy od kilku czynników. Poniżej najważniejsze z nich.

Kwota kredytu

Jeśli potrzebujesz niewielkiej gotówki, wówczas czas oczekiwania na wypłatę środków będzie krótszy niż w przypadku ubiegania się o kredyt na wysoką kwotę. Ma to związek m.in. z formalnościami, które trzeba wypełnić. W przypadku ubiegania się o dużą gotówkę (np. 200 000 zł), czas oczekiwania może się wydłużyć.

Wskazówka! Sprawdź, jakie są zasady udzielania kredytu gotówkowego w oparciu o uproszczone procedury. Być może bank określa limity, które nie wymagają dostarczania dokumentów finansowych.

Sposób złożenia wniosku

Wniosek o kredyt gotówkowy możesz złożyć bezpośrednio w oddziale banku, online lub telefonicznie (ta opcja jest najrzadziej spotykana). Z reguły najkrótszy czas oczekiwania na finansowanie dotyczy tych osób, które zawnioskowały przez internet w ramach oferty powiązanej z kontem osobistym w danym banku. Dlaczego? W tym przypadku weryfikacja kredytobiorcy trwa znacznie krócej, co przekłada się na szybsze wydanie decyzji kredytowej.

Moment złożenia wniosku kredytowego

Czas oczekiwania na decyzję kredytową uzależniony jest od godziny i dnia złożenia wniosku. Jeśli wyślesz go w piątek w godzinach popołudniowych, istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania finansowania dopiero w kolejnym tygodniu. Jeżeli natomiast wniosek złożysz na przykład w środku tygodnia, w godzinach porannych, pieniądze możesz otrzymać jeszcze tego samego dnia.

Kredyt gotówkowy w kilka godzin – czy to możliwe?

W wielu bankach możesz liczyć na wypłatę środków w ramach kredytu gotówkowego tego samego dnia. Duże znaczenie ma jednak to, jak długo trwają wewnętrzne procedury weryfikujące kredytobiorcę. Jeżeli ma on:

  • odpowiednią zdolność kredytową,
  • dobrą historię kredytową,

a przy tym nie ubiega się o wysoką kwotę, wówczas pieniądze mogą trafić na wskazany rachunek osobisty w ciągu kilku godzin. Należy jednak przyjąć, że średni czas oczekiwania wynosi 1-2 dni.

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile mniej więcej będziesz czekać na decyzję kredytową oraz wypłatę pieniędzy, skontaktuj się z konkretnym bankiem. Dzięki temu dowiesz się, w której instytucji otrzymasz kredyt najszybciej.