Szukasz nowej pracy i nie wiesz jak wywrzeć dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy? Napisz poprawne podanie o pracę, korzystając z naszych rad. Musisz mieć świadomość, że dzisiejszy rynek pracy jest bardzo niepewny, a najlepsze wakaty otrzymują nie tylko Ci, którzy mogą się pochwalić odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, ale również Ci, którzy umieją odpowiednio się zaprezentować, szczególnie w kwestii formalnej. Co musi zawierać podanie o pracę? Prawidłowo napisane podanie o pracę musi zawierać elementy takie, jak:
  1. Miejscowość i data powstania dokumentu.
  2. Tytuł zawodowy aplikującego, jego imię i nazwisko.
  3. Dane adresata podania.
  4. Nagłówek podania (zazwyczaj w tym miejscu wstawiamy po prostu: Podanie)
  5. Właściwa treść, w której motywujemy swoją prośbę o zatrudnienie.
  6. Odręczny podpis aplikującego.
  7. Ewentualne załączniki do podania.
Jak motywować chęć podjęcia pracy? Wydaje się, że najtrudniejszym aspektem pytania, jak napisać podanie o pracę jest samo uzasadnienie naszych motywów. To właśnie punkt 5 przysparza zazwyczaj największych trudności. O ile rozpoczęcie zawsze jest takie samo (zazwyczaj: Zwracam się z prośbą o... ), to w przypadku właściwej treści może wystąpić problem. Najlepiej byłoby, a w tej sekcji zamieszczone zostały odniesienia do tego, że:
  • Twoje wykształcenie jest zgodne z wymaganiami na objęcie danego stanowiska
  • Masz doświadczenie w pracy na tym lub podobnym stanowisku
Podanie o pracę nie jest listem motywacyjnym i powinno być napisane w formie skrótowej. To krótki dokument, którego głównym zadaniem jest wyrażenie chęci podjęcia pracy. Nie trzeba więc zamieszczać w nim informacji o tym, że jesteś osobą sumienną, dokładną i chciałbyś rozwijać swoje umiejętności właśnie w tym, a nie innym miejscu. Ostatnim, ważnym elementem jest estetyka samego podania. Musisz pamiętać, żeby sprawdzić je pod kątem literówek, dodatkowych spacji, akapitów czy błędów stylistycznych. Czasami takie niuanse mogą przesądzić o tym, czy zostaniesz przyjęty.
Przykładowy wzór podania o pracę:
Warszawa, dnia 01.01.2015 r.
Krzysztof Nowak
ul. Marszałkowska 1/12
00-001 Warszawa

Dział Rekrutacji
Firma S.A
ul. Cyprysowa 12
03-300 Warszawa

Podanie o pracę.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie mnie w Państwa firmie na stanowisku asystenta medycznego.
Praca w Państwa firmie w pełni odpowiada moim oczekiwaniom i pozwoli na wykorzystanie moich umiejętności i doświadczenia zdobytego podczas wcześniejszej pracy zawodowej. Przez ostanie 4 lata pracowałem w magazynie firmy Medical Medica na stanowisku asystenta medycznego.
Posiadam niezbędne kwalifikację oraz wiedzę potrzebną do właściwego wykonywania obowiązków na podanym stanowisku pracy.
Jestem osobą komunikatywną o pogodnym usposobieniu, dodatkowo moje cechy charakteru to uczciwość, punktualność, pracowitość. Dodatkowo posiadam kierunkowe wykształcenie medyczne.
W załączeniu przesyłam moje CV oraz list motywacyjny. Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania.
Krzysztof Nowak