Mediana płac brutto w marcu 2026 — GUS podał dane. Połowa Polaków zarabia poniżej 7530 zł
GUS opublikował najnowsze dane o medianie wynagrodzeń w gospodarce narodowej. W marcu 2026 r. mediana płac brutto wyniosła 7530,45 zł, co oznacza ok. 5460 zł netto. Połowa zatrudnionych w Polsce zarobiła mniej niż ta kwota, a druga połowa — więcej. To dane, które znacznie lepiej oddają realne zarobki Polaków niż często podawana „średnia krajowa”.
Mediana była niższa o 22,4% od przeciętnego wynagrodzenia brutto. Różnica między medianą a średnią to efekt tzw. skośności rozkładu płac — niewielka grupa bardzo dobrze zarabiających pracowników (np. w IT czy finansach) zawyża średnią, ale nie wpływa na medianę. Dla osoby szukającej odpowiedzi na pytanie „ile naprawdę zarabiają Polacy”, mediana jest po prostu dokładniejszym wskaźnikiem.
Dynamika rok do roku — mediana płac brutto rośnie szybciej niż średnia
Dane GUS pokazują, że w ujęciu rocznym (r/r) mediana wynagrodzeń wzrosła o 7,6%. To wynik lepszy niż dynamika przeciętnego wynagrodzenia brutto, które zwiększyło się o 6,6%. Szybszy wzrost mediany oznacza, że podwyżki trafiają do szerszej grupy pracowników, a nie tylko do najlepiej zarabiających — rozkład płac powoli się wyrównuje.
W ujęciu miesięcznym (m/m) nastąpiło sezonowe schłodzenie — mediana spadła o 2,1%, a średnia o 2,7%. To typowy ruch po lutowym szczycie, kiedy wiele firm wypłaca premie roczne i wyrównania. Marzec zwykle przynosi powrót do bazowego poziomu wynagrodzeń.
Różnice między kobietami a mężczyznami
Mediana wynagrodzeń różni się w zależności od płci. Wśród mężczyzn w marcu 2026 r. wyniosła 7657,56 zł brutto (101,7% wartości ogółem), a wśród kobiet — 7407,10 zł brutto (98,4% wartości ogółem). Różnica to ok. 250 zł brutto miesięcznie na korzyść mężczyzn.
Luka płacowa nie rozkłada się jednak równomiernie we wszystkich branżach. W 14 z 20 analizowanych sekcji PKD mediana wynagrodzeń mężczyzn była wyższa niż kobiet. Największa dysproporcja wystąpiła w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym — mężczyźni zarabiali o 43,4% więcej niż kobiety.
Z kolei w 6 sekcjach to kobiety zarabiały więcej. Największa różnica na korzyść kobiet dotyczyła budownictwa — tam mediana wynagrodzeń kobiet była wyższa o 37,0% od mediany mężczyzn. Wynika to ze specyfiki stanowisk: kobiety w firmach budowlanych częściej pracują na stanowiskach biurowych, inżynieryjnych i kierowniczych, podczas gdy mężczyźni dominują w gorzej opłacanej pracy fizycznej.
Wielkość firmy ma ogromne znaczenie
Im większa firma, tym wyższe wynagrodzenia — to reguła, którą dane GUS potwierdzają co miesiąc. W marcu 2026 r.:
- Firmy 1000+ pracowników — mediana wyniosła 8695,04 zł brutto (115,5% wartości ogółem)
- Firmy do 9 pracowników — mediana zatrzymała się na poziomie płacy minimalnej, czyli 4806,00 zł brutto (63,8% wartości ogółem)
Różnica między tymi grupami to prawie 3900 zł brutto. W najmniejszych podmiotach połowa pracowników zarabia na poziomie ustawowego minimum, co GUS odnotowuje regularnie. To efekt kilku czynników: mniejszych marż, braku skali, ale też powszechnej praktyki wypłacania części wynagrodzeń w sposób nieujmowany w statystykach.
12,2% zatrudnionych zarabia na poziomie płacy minimalnej lub poniżej
GUS podaje, że 12,2% zatrudnionych w Polsce zarabia na poziomie płacy minimalnej lub poniżej niej. Zjawisko to silniej dotyka mężczyzn (14,0%) niż kobiet (10,4%). Pod względem demograficznym najbardziej narażona jest grupa wiekowa 65+ — tam odsetek wynosi 14,8%. Relatywnie najlepiej pod tym kątem wypada przedział 55-64 lata (11,6%).
Rosnąca płaca minimalna prowadzi do „spłaszczania” struktury wynagrodzeń — regulacje ustawowe coraz silniej wpływają na rynkową wycenę pracy w dolnych rejestrach. Dla pracodawców oznacza to mniejsze pole do różnicowania płac wśród pracowników o niższych kwalifikacjach.
Która branża płaci najlepiej?
Najwyższą medianę wynagrodzeń w marcu 2026 r. odnotowano w sektorze IT i telekomunikacji (sekcja K wg PKD) — wyniosła ona 13 000 zł brutto. To ponad 5400 zł więcej niż mediana ogółem i niemal trzykrotność mediany w najmniejszych firmach.
Sektor technologiczny od lat utrzymuje pozycję lidera płacowego w Polsce. Popyt na specjalistów IT, globalny charakter rynku i możliwość pracy zdalnej dla zagranicznych klientów napędzają wynagrodzenia w tej branży znacznie powyżej ogólnopolskich wskaźników.
Dla porównania — w najmniejszych firmach (do 9 pracowników) mediana zatrzymuje się na 4806 zł brutto, czyli na poziomie płacy minimalnej. Różnica między sektorem IT a mikroprzedsiębiorstwami to ponad 8000 zł brutto miesięcznie. To pokazuje, jak silnie branża i skala firmy determinują wysokość wynagrodzenia w Polsce.
Mediana a średnia — co mówią o Twoich zarobkach?
Przeciętne wynagrodzenie (średnia) w marcu 2026 r. było o 22,4% wyższe od mediany. Jeśli Twoje zarobki brutto przekraczają 7530 zł, to zarabiasz więcej niż połowa pracujących w Polsce. Nie musisz zarabiać „średniej krajowej”, żeby być w lepiej opłacanej połowie rynku.
Przy ocenie własnej pozycji płacowej warto też uwzględnić branżę i wielkość firmy. Pracownik IT w korporacji z medianą 13 000 zł i pracownik mikrofirmy z medianą 4806 zł funkcjonują na zupełnie różnych rynkach pracy — mimo że formalnie obaj są uwzględnieni w jednej ogólnopolskiej statystyce.
Chcesz sprawdzić, ile z Twojego wynagrodzenia brutto zostaje „na rękę”? Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń na netto-brutto.eu — wystarczy wpisać kwotę brutto, żeby zobaczyć dokładny podział na składki ZUS, zaliczkę PIT i kwotę netto.
FAQ
Jak wyjaśnia Netto-brutto portal księgowo-finansowy, aby obliczyć wynagrodzenie netto z kwoty 7530 zł brutto, można skorzystać z kalkulatora dostępnego na netto-brutto.eu. Po wpisaniu tej kwoty otrzymujemy dokładny podział na składki ZUS, zaliczkę PIT oraz kwotę netto, która wynosi około 5460 zł. To prosty sposób, by szybko sprawdzić, ile faktycznie otrzymamy „na rękę".
Według poradnika Netto-brutto portal księgowo-finansowy, mediana płac lepiej odzwierciedla rzeczywiste zarobki Polaków niż średnia krajowa, ponieważ nie jest zawyżana przez niewielką grupę bardzo wysoko zarabiających pracowników, np. w IT czy finansach. Mediana wynosząca 7530 zł brutto oznacza, że połowa zatrudnionych zarabia mniej, a połowa więcej, co daje bardziej wiarygodny obraz wynagrodzeń. Różnica między medianą a średnią w marcu 2026 r. wyniosła aż 22,4%.
Dane GUS i Netto-brutto portal księgowo-finansowy pokazują, że wynagrodzenia różnią się znacznie w zależności od branży i wielkości firmy. Najwyższe mediany, sięgające nawet 13 000 zł brutto, występują w sektorze IT i telekomunikacji, a najniższe, na poziomie płacy minimalnej 4806 zł brutto, w mikrofirmach do 9 pracowników. Najlepszym sposobem na poznanie dokładnej kwoty netto jest użycie kalkulatora wynagrodzeń netto-brutto.eu oraz uwzględnienie specyfiki branży i wielkości firmy.
Jak wskazuje Netto-brutto portal księgowo-finansowy, w marcu 2026 roku mediana wynagrodzeń mężczyzn wyniosła 7657,56 zł brutto, a kobiet 7407,10 zł, czyli różnica około 250 zł brutto miesięcznie na korzyść mężczyzn. Luka płacowa jest szczególnie widoczna w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym, gdzie mężczyźni zarabiali aż o 43,4% więcej. Różnice te wynikają z rozkładu stanowisk i specyfiki branż, gdzie mężczyźni częściej pracują w lepiej lub gorzej opłacanych rolach.
Dane GUS pokazują wyraźnie, że im większa firma, tym wyższe wynagrodzenia. Na przykład, w firmach zatrudniających ponad 1000 osób mediana wynagrodzeń brutto wyniosła w marcu 2026 roku 8695 zł, czyli 115,5% wartości ogółem. Natomiast w mikrofirmach do 9 pracowników mediana zatrzymała się na poziomie płacy minimalnej wynoszącej 4806 zł brutto, co stanowi 63,8% wartości ogółem. Według Netto-brutto portal księgowo-finansowy, ta różnica wynosząca prawie 3900 zł brutto pokazuje, jak ważna jest skala działalności w kontekście płac.




